Robaczywe orzechy laskowe [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Co roku orzechy laskowe z leszczyny są robaczywe. Czy jest szansa na poprawienie tego stanu rzeczy? Nie wiem, jak stare są to drzewa. Piszę w imieniu znajomych, ale proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam

Orzechy laskowe
Autor: GettyImages Orzechy laskowe to owoce, które rodzi leszczyna
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przyczyną problemu robaczywienia orzechów laskowych są larwy chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych - słonkowca orzechowca (Curculio nucum). Larwy zimują w glebie, w ciemnym kokonie, na głębokości około 25 cm. Dorosłe chrząszcze pojawiają się w maju. Mają oliwkowobrązowe ciało, około 8 mm długości i głowę z charakterystycznym długim ryjkiem. Początkowo żerują na liściach, następnie samice składają jaja do młodych, miękkich jeszcze owoców. W nich wylęgają się larwy i wyjadają jądro rosnącego orzecha. Po osiągnięciu dojrzałości (na przełomie sierpnia i września) wygryzają w orzechu otwór, przez który wydostają się na zewnątrz i spadają na ziemię, w której przemieszczają się na odpowiednią głębokość, przędą kokony, w których zimują i przepoczwarzają się. Po zauważeniu dorosłych owadów na leszczynie, zanim jeszcze zdążą złożyć jaja, zwalczamy je na przełomie maja i czerwca opryskując preparatem Decis 2,5 EC, zgodnie z opisem na etykiecie. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po 7-10 dniach. Dodatkowo można zniszczyć część zimujących larw przekopując późną jesienią ziemię wokół krzewów do głębokości około 0,5 m. Trzeba to jednak robić z wyczuciem, aby nie uszkodzić korzeni leszczyny.

Inne porady tego eksperta