Robaczywe czereśnie [Porada eksperta]
Ubiegłego lata drzewo czereśni miało bardzo dużo owoców, ale wszystkie były robaczywe. Co zrobić, aby tego lata sytuacja się nie powtórzyła?
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Szkodnikiem odpowiedzialnym za robaczywienie czereśni i wiśni jest nasionnica trześniówka. Dorosła mucha składa jaja w dojrzewających owocach, z których wylęgają się larwy drążące owoc od środka i zanieczyszczające go odchodami. Owad dorosły to czarna, błyszcząca mucha, 4-5 mm długości, z żółto-pomarańczowo tarczką między nasadami skrzydeł. Jej skrzydła są przeźroczyste z cienkimi poprzecznymi pasami. Zimują poczwarki (tzw. bobówki) w wierzchniej warstwie gleby. Wylot much rozpoczyna się w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca - jest zróżnicowany w zależności od czynników atmosferycznych, rodzaju gleby i ukształtowania terenu. Aby ustalić termin oprysku zwalczającego dorosłe owady, pomocne są żółte pułapki lepowe, wabiące muchy nasionnicy, które wieszamy na drzewach na wysokości około 180 cm, koniecznie na słońcu. Na 1 ha sadu umieszcza się 3 pułapki, jeśli mamy 1 drzewo - wystarczy 1. Pułapkę należy sprawdzać co 2-3 dni do pierwszej dekady lipca. Zabieg należy wykonać 7-8 dni po znalezieniu pierwszych much na pułapkach, zwykle w okresie zakwitania robinii akacjowej. W przypadku wystąpienia chłodów i opadów deszczu po wylocie much zabieg należy opóźnić o liczbę dni, w których temperatura wynosi poniżej 14°C. Kolejne opryski (1-2) wykonać w okresie intensywnego lotu much, jeśli muchy będą odławiane nadal na pułapkę. Polecane środki to między innymi: Owadox 1000 EC, Basudin 600 EW, Diazol 500 EW.
Inne porady tego eksperta