Robaczywe czereśnie [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Ubiegłego lata drzewo czereśni miało bardzo dużo owoców, ale wszystkie były robaczywe. Co zrobić, aby tego lata sytuacja się nie powtórzyła?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Szkodnikiem odpowiedzialnym za robaczywienie czereśni i wiśni jest nasionnica trześniówka. Dorosła mucha składa jaja w dojrzewających owocach, z których wylęgają się larwy drążące owoc od środka i zanieczyszczające go odchodami. Owad dorosły to czarna, błyszcząca mucha, 4-5 mm długości, z żółto-pomarańczowo tarczką między nasadami skrzydeł. Jej skrzydła są przeźroczyste z cienkimi poprzecznymi pasami. Zimują poczwarki (tzw. bobówki) w wierzchniej warstwie gleby. Wylot much rozpoczyna się w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca - jest zróżnicowany w zależności od czynników atmosferycznych, rodzaju gleby i ukształtowania terenu. Aby ustalić termin oprysku zwalczającego dorosłe owady, pomocne są żółte pułapki lepowe, wabiące muchy nasionnicy, które wieszamy na drzewach na wysokości około 180 cm, koniecznie na słońcu. Na 1 ha sadu umieszcza się 3 pułapki, jeśli mamy 1 drzewo - wystarczy 1. Pułapkę należy sprawdzać co 2-3 dni do pierwszej dekady lipca. Zabieg należy wykonać 7-8 dni po znalezieniu pierwszych much na pułapkach, zwykle w okresie zakwitania robinii akacjowej. W przypadku wystąpienia chłodów i opadów deszczu po wylocie much zabieg należy opóźnić o liczbę dni, w których temperatura wynosi poniżej 14°C. Kolejne opryski (1-2) wykonać w okresie intensywnego lotu much, jeśli muchy będą odławiane nadal na pułapkę. Polecane środki to między innymi: Owadox 1000 EC, Basudin 600 EW, Diazol 500 EW.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.