Jakie preparaty na zwalczanie rdzy gruszy? [Porada eksperta]

2015-07-06 13:17

Przez kilka lat nie miałem problemu z rdzą gruszy, dzięki preparatowi Score 250 EC, którego zapas skończył mi się. Niestety, próba zakupu skończyła się niepowodzeniem. W sklepie ogrodniczym poinformowano mnie, że ten preparat nie jest obecnie dostępny dla detalistów, ogrodników amatorów. Polecono mi inne zastępcze preparaty (Amistar 250 SC, Decius 500 WG, Topsin M500 SC, Polyram 70 WG), nie dając większych nadziei na sukces, co się sprawdziło. Liście gruszy już są obsypane pomarańczowymi plamami – widok dobrze mi znany sprzed okresu stosowania Score. Nie potrafiono mi wyjaśnić decyzji pozbawiającej ogrodników dostępu do tego bardzo skutecznego preparatu do walki z rdzą gruszy. Uprzejmie proszę o radę, co należy robić w tej sytuacji. Z doświadczenia wiem, że na ratunek tegorocznego zbioru z mojej bardzo plennej Konferencji jest już za późno.

Rdza gruszy
Autor: GettyImages Pierwsze objawy rdzy gruszy widoczne są już w maju na młodych liściach
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Trzeba pamiętać o tym, że rdza gruszy jest chorobą , która ma dwóch żywicieli. Zarodniki przenoszone są przez wiatr na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (Juniperus sabina), który ma bardzo wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie lub sąsiednich (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie i koniec. W czasie, kiedy rozwiną się już liście, czyli w trakcie sezonu zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Aby jednak uspokoić właścicieli grusz, trzeba zaznaczyć, że choroba osłabia jedynie roślinę i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całego drzewa. Po pierwsze należałoby usunąć jałowce z ogrodu, co jak wiadomo, będzie trudne – szczególnie jeśli chodzi o sąsiadów. Do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem chorób stosuje się przede wszystkim opryski. Jednak, żeby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Przed i po kwitnieniu najlepiej opryskać drzewa preparatami takimi jak: Syllit 65 WP, Mythos 300 EC, Polyram 70 WG, Kaptan Zawiesinowy, Zato.

Inne porady tego eksperta