Rdzawe plamy na liściach gruszy. Jak zwalczać rdzę na liściach gruszy?

2024-07-15 13:20

Na liściach gruszy pojawiły się rdzawe plamy, liście zaczęły usychać. Ktoś mi powiedział, że sprawcą są zarodniki grzyba. Bardzo proszę o radę, jak skutecznie zwalczyć inwazję grzyba. Proszę podać środki skutecznie działające na grzyba.

Rdzawe plamy na liściach gruszy
Autor: Getty Images Rdzawe plamy na liściach gruszy

Spis treści

  1. Kiedy i czym pryskać gruszę na rdzę?
  2. Jakie choroby atakują grusze?
  3. Cięcie gruszy. Jak i kiedy przycinać grusze?
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przy takich objawach, najbardziej prawdopodobną przyczyną może być rdza gruszy, powodowana przez grzyb Gymnosporangium sabinae. Objawy na gruszy to intensywnie jaskrawopomarańczowe plamy na wierzchniej stronie młodych liści, pojawiające się już w maju. Liście w tych miejscach grubieją i sztywnieją, a w obrębie przebarwień tworzą się drobne, czarne wzniesienia. W lecie na spodniej stronie liści tworzą się żółtawe, wzniesione, stożkowate skupiska zarodników. Objawy mogą pojawiać się również (choć dużo rzadziej) na owocach, ogonkach liściowych i pędach. Jest to choroba tzw. dwudomowa, która do całkowitego cyklu rozwojowego wymaga żywiciela pośredniego, którym jest jałowiec sabiński. Na porażonych pędach jałowca widoczne są zgrubienia z ciemnobrunatnymi teliami. Porażone pędy często zamierają powyżej miejsca zakażenia. Jeśli rzeczywiście to rdza, przede wszystkim należałoby zrezygnować z uprawy jałowców (zarówno sabińskich, jak i chińskich, i wirginijskich) w pobliżu drzew gruszy. Nie mając żywiciela pośredniego, w pierwszym roku choroba może jeszcze wystąpić na liściach, ale potem jej cykl życiowy zostanie przerwany w naturalny sposób.

Inne porady tego eksperta

Kiedy i czym pryskać gruszę na rdzę?

Od maja do końca lipca, należałoby wykonać opryski preparatami grzybobójczymi, aby ograniczyć porażenie liści. Na początku okresu wegetacyjnego można stosować środki zapobiegawcze, np. Miedzian 50 WP, Kaptan zaw. 50 WP, Dithane M-45 80 WP, Syllit 65 WP. W późniejszym okresie, szczególnie przy długotrwałych opadach, należy zastosować środki o działaniu wyniszczającym: Topsin M 70 WP, Benlate 50 WP, Rubigan 12 EC, Mythos 300 S.C.

Zobacz także: Rdza gruszy - objawy i sposoby zwalczania tej groźnej choroby

Jakie choroby atakują grusze?

Uprawa gruszy nie jest łatwa. Drzewa gruszy są dość wrażliwe na mróz i podatne na choroby (m.in. parcha gruszy, rdzę gruszy, mączniaka, zarazę ogniową), a do dobrego plonowania, wymagają odpowiednich zapylaczy (są obcopylne). Z tego względu, przy wyborze odmian gruszy do uprawy w ogrodzie, należy przede wszystkim kierować się ich odpornością na mróz i choroby, terminem dojrzewania owoców oraz siłą wzrostu drzewa.

Cięcie gruszy. Jak i kiedy przycinać grusze?

Pierwszy zabieg wykonuje się po posadzeniu. Drzewko przycina się na wysokości 80-100 cm. Wszystkie pędy boczne wyrastające od powierzchni ziemi do 60 cm wys. należy usunąć (aby korona drzewa nie utworzyła się zbyt nisko). W drugim roku na wiosnę skraca się pędy boczne o 1/3 długości, a przewodnik przycina około 50 cm powyżej głównego pnia. W kolejnych latach formuje się koronę. W czwartym roku uprawy zaleca się usunąć przewodnik. Co roku wykonuje się cięcie sanitarne i usuwa „wilki”.

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają