Puste dni w ogrodnictwie [Porada eksperta]
Dowiedziałam się, że istnieją tzw. puste dni w ogrodnictwie w czasie których nie powinno się sadzić roślin. Chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
W ogrodnictwie biodynamicznym na podstawie obserwacji wpływu księżyca na życie na ziemi (badania i wielowiekowa tradycja ogrodnicza), przyjmuje się podział na dni korzenia, liścia i kwiatu. W dni korzeniowe sieje się, sadzi i pielęgnuje (piele, opryskuje) rośliny korzeniowe, ale także przesadza i sadzi wszystkie inne rośliny. W dni kwiatowe sieje się oraz przeprowadza zabiegi na roślinach kwitnących oraz tych warzywach, które wykorzystuje się w stadium kwiatów (kalafior, brokuł). Dni liściowe dotyczą roślin o ozdobnych liściach, oraz pielęgnowania części nadziemnej i pozyskiwania warzyw liściowych. Są też dni puste – wtedy nie pracuje się w ogrodzie. Aby wykorzystać ten system, należy poszukać publikacji (co roku wydawany jest kalendarz biodynamiczny przygotowany na bieżący rok w postaci specjalnych broszur lub umieszczany w internecie).
Inne porady tego eksperta