Przesadzanie starej wiśni [Porada eksperta]

2013-01-10 12:51

Proszę o poradę: mam w ogródku starą wisienkę, nie wiem ile może mieć lat, ale na pewno dużo. Chciałabym ją przesadzić w inne miejsce. Czy przyjmie się, czy mogę to zrobić?

Wiśnia kosmata
Autor: GettyImages Wiśnia kosmata najlepiej plonuje, gdy rośnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie półcienistym
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przesadzanie starych drzew nie jest łatwe. Może się to udać, jednak wymaga sporo pracy. Warto też wiedzieć, że drzewo wraz z bryłą korzeniową (czyli korzeniami otoczonymi ziemią) która ma średnicę 50 cm, waży około 120 kg. Aby drzewo dobrze zniosło przesadzenie trzeba - najlepiej cały rok wcześniej - przygotować bryłę korzeniową. Wokół pnia, w odległości około 50 cm trzeba wykopać rowek na szerokość łopaty i głębokość około 50 cm. W tym rowku przycina się odkryte korzenie od strony drzewa, a po zewnętrznej stronie ściankę rowka wykłada do dna pasem folii, która będzie ograniczała rozrastanie się korzeni. Rowek należy wypełnić ziemią żyzną lub kompostem. System korzeniowy drzewa będzie rozrastał się wewnątrz powstałej bryły ziemi, a wiele młodych korzeni przerośnie warstwę wypełniającą rowek. Wiosną, zanim roślina wypuści liście, tuż przed przesadzeniem należy podciąć od dołu powstałą bryłę korzeniową i owinąć ją mocną folią, pasami tkaniny jutowej lub inną wytrzymałą tkaniną, obwiązać grubym sznurem albo drutem – i tak transportować. Należy uważać, aby bryła korzeniowa się nie rozpadła. Przed transportem warto przyciąć koronę drzewa o około 25%, by zmniejszyć powierzchnię parowania (drzewo będzie lżejsze i mniej rozłożyste, co ułatwi transport). Drzewo sadzimy do dołu dwukrotnie większego niż bryła korzeniowa i wolną przestrzeń wokół bryły korzeniowej wypełniamy ziemią urodzajną. Następnie stabilizujemy je przy pomocy liny i trzech palików oraz obficie i często podlewać (szczególnie w pierwszym roku po przesadzeniu). Można też cieniować roślinę i zraszać jej koronę.

Inne porady tego eksperta