Przedwczesne opadanie owoców leszczyny [Porada eksperta]

2015-03-18 9:26

Mam problem z orzechem laskowym - leszczyną pospolitą. Owoce po zawiązaniu się opadają z krzewu (około połowa owoców opada). Co jest tego przyczyną?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Najczęściej przedwczesne opadanie owoców leszczyny powoduje groźna choroba leszczyny - monilioza. Jej objawy to początkowo brunatne (często niezauważane) plamy na okrywach zawiązków. Następnie plamy są widoczne na zawiązkach orzechów. W skutek porażenia chorobą owoce masowo gniją i prowadzi to do opadania całych owoców. W lata sprzyjające występowaniu choroby (wilgotne lato) opadać może z krzewu nawet 80 procent owoców. Jak zwalczać moniliozę na leszczynie? Zaatakowane krzewy leszczyny należy opryskiwać fungicydami (środkami przeciw chorobom grzybowym). Pierwszy zabieg należy wykonać w czerwcu, dalsze 3-4 zabiegi w okresach wilgotnej pogody, najlepiej co 10-14 dni. Polecane środki do oprysków to: Dithane NeoTec 75 WG lub Pomarsol Forte 80 WG w odstępach 7-10-dniowych. Należy też unikać nadmiernego zagęszczenia roślin. Oprócz moniliozy opadanie owoców może powodować inna choroba - szara pleśń. W tym przypadku owoce zwykle pokrywają się szarym pylistym nalotem, są puste w środku i przedwcześnie opadają. Gdy zauważymy szary nalot, należy jak najszybciej opryskać krzew środkiem Signum lub Teldor.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.