Przedwczesne opadanie owoców leszczyny [Porada eksperta]
Mam problem z orzechem laskowym - leszczyną pospolitą. Owoce po zawiązaniu się opadają z krzewu (około połowa owoców opada). Co jest tego przyczyną?
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Najczęściej przedwczesne opadanie owoców leszczyny powoduje groźna choroba leszczyny - monilioza. Jej objawy to początkowo brunatne (często niezauważane) plamy na okrywach zawiązków. Następnie plamy są widoczne na zawiązkach orzechów. W skutek porażenia chorobą owoce masowo gniją i prowadzi to do opadania całych owoców. W lata sprzyjające występowaniu choroby (wilgotne lato) opadać może z krzewu nawet 80 procent owoców. Jak zwalczać moniliozę na leszczynie? Zaatakowane krzewy leszczyny należy opryskiwać fungicydami (środkami przeciw chorobom grzybowym). Pierwszy zabieg należy wykonać w czerwcu, dalsze 3-4 zabiegi w okresach wilgotnej pogody, najlepiej co 10-14 dni. Polecane środki do oprysków to: Dithane NeoTec 75 WG lub Pomarsol Forte 80 WG w odstępach 7-10-dniowych. Należy też unikać nadmiernego zagęszczenia roślin. Oprócz moniliozy opadanie owoców może powodować inna choroba - szara pleśń. W tym przypadku owoce zwykle pokrywają się szarym pylistym nalotem, są puste w środku i przedwcześnie opadają. Gdy zauważymy szary nalot, należy jak najszybciej opryskać krzew środkiem Signum lub Teldor.
Inne porady tego eksperta