Przebarwienia na świerku kłującym [Porada eksperta]
Posiadam piękne okazy świerków kłujących o wysokości 5-6 m. Od tygodnia - dwóch u jednego ze świerków od wierzchołka widoczne są fioletowo-szare przebarwienia, przy czym wierzchołek jest brązowy. Co powoduje takie objawy?
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Zamieranie wierzchołków świerka powoduje grzyb o nazwie Sirococcus conigenus, nazywany też Ascochyta piniperda. Grzyb ten sieje spusztoszenie wśród najmłodszych siewek w uprawie pojemnikowej, rzadziej na rozsadniku. Starsze rośliny są też atakowane przez patogena. Na starszych drzewkach obumierają nowo powstające pędy oraz jednoroczne gałązki. Obumierają też i opadają igły. Późniejsza infekcja ma miejsce przy podstawie igieł, gdzie grzyb wrasta do pędów, a nekroza stopniowo obejmuje cały obwód, prowadząc do zamierania pędu powyżej miejsca infekcji. Zamieranie wierzchołków pędów oraz opadanie igieł obserwuje się od czerwca do sierpnia. Grzyb przenosi się wraz z nasionami, a także z starszych, chorych drzew. Grzyb zimuje na chorych pędach i szyszkach. Ze starszych drzewek należy usuwać chore pędy, a po tym rośliny należy opryskać np. fungicydem Rovral Flo 255 SC (0,2%).
Inne porady tego eksperta