Problem ze storczykiem: żółkną liście [Porada eksperta]

2013-10-30 10:30

Dotychczas ładne i duże liście storczyka Phalaenopsis stopniowo pożółkły (wszystkie), a dodatkowo pożółkł pęd kwiatostanowy. Korzenie są ładne, nie gniją, kilka zewnętrznych można wyciąć, ale niekoniecznie. W doniczce wszystkie korzenie przykryte są ładne, zielone, nie widać gnicia.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Zżółknięty pęd kwiatostanowy storczyka Phalaenopsis to normalne zjawisko. Po przekwitnięciu kwiatów zwykle zasycha. Natomiast zżółknięcie wszystkich liści w sytuacji, gdy korzenie są stale zielone oznacza, że prawdopodobnie roślina została zalana. Korzenie storczyka muszą przesychać między podlewaniami, zmieniając wtedy kolor na srebrzystoszary. Dopiero wtedy należy podlewać. Nie należy obcinać żadnych korzeni, chyba że rzeczywiście są zupełnie suche. Korzenie wewnątrz doniczki mogą być zgniłe. Proszę wyjąć roślinę z doniczki i zobaczyć co się dzieje wewnątrz. Może trzon rośliny został zalany, albo zaatakowany przez jakąś chorobę. Wtedy nie ma właściwie żadnej szansy na uratowanie rośliny. W takiej sytuacji roślinę najlepiej wyrzucić i za kilkanaście złotych nabyć nową, pięknie kwitnącą.
O prawidłowej uprawie rodzaju Phalaenopsis trzeba poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.