
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
W okresie od października do stycznia skrzydłokwiat przechodzi stan spoczynku (nie kwitnie). Wtedy temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 15 st. C (ale nie mniej), a podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne.
Skrzydłokwiat lubi stać w miejscu cienistym lub półcienistym. Nigdy w słońcu.
Liście brązowieją jeśli roślina jest nadmiernie nawożona. Może to też być też objaw choroby wirusowej lub grzybowej.
Proszę obciąć zamierające liście. Na przełomie lutego i marca roślinę należy przesadzić do nieco większej doniczki (średnica doniczki większa o 2-4 cm od poprzedniej), po 3 tygodniach można zastosować nawóz wieloskładnikowy dla roślin pokojowych (i powtarzać nie częściej niż co 2 tygodnie) albo wolno działający (koreczki lub pałeczki), który aplikuje się raz na 3-6 miesięcy (zgodnie z opisem na opakowaniu). Jeśli to nie pomoże, można zastosować preparat o nazwie Biosept przygotowywany na bazie ekstraktu z grejpfruta, a więc bezpieczny do stosowania w mieszkaniu (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Inne porady tego eksperta