Problem z rdestówką Auberta [Porada eksperta]
Trzy lata temu wsadziłem rdestówkę Auberta. Do tej pory przyrosty były ogromne. Pnącze było podziwiane przez wszystkich moich znajomych. Obrosło cały brzydki mur. Niestety, w tym roku widać tylko stare pędy, które gdzieniegdzie wypuszczają maluteńkie listki, ale te natychmiast schną. Jaka może być tego przyczyna? Rdestówka w przy płocie prostopadłym ma się bardzo dobrze, jak w poprzednich latach.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Pierwszą przyczyną takiego stanu może być surowa zima, która spowodowała przemarznięcie pędów. Jeśli leżał śnieg, pnącze powinno wydawać młode, zdrowe przyrosty u swojej podstawy. Jeśli wszystkie młode przyrosty są bardzo słabe i niedługo po pojawieniu się zamierają, oznacza to, że problem leży w korzeniach rośliny. Możliwości jest kilka. Albo zimą zimy pod murem długo zalegały ciężkie hałdy śniegu, co mogło spowodować uszkodzenie korzeni i/lub wdanie się jakiejś choroby, albo w korzeniach zagnieździł się jakiś szkodnik, który systematycznie je uszkadza. W korzeniach mogą żerować krety, nornice lub myszy, które upatrzyły sobie to miejsce na gniazdo i systematycznie podgryzają korzenie. Jeśli tak jest, należy poszukać otworu w ziemi, który jest wejściem do korytarzy i wypłoszyć gryzonie. Możliwe też, że w korzeniach rośliny jaja złożył chrabąszcz majowy lub guniak czerwczyk, których larwy (pędraki) po wylęgu również żywią się korzeniami. W takim przypadku jednak niewiele da się zrobić, gdyż teraz trwa okres wylotu tych szkodników, które zdążyły już się przepoczwarzyć w dorosłe chrabąszcze, wyszły z gleby i odleciały. Kolejną ewentualnością jest turkuć podjadek. Aby go usunąć wystarczy wkopać do ziemi na całą głębokość kilka słoików lub inne gładkościenne naczynia, do których turkuć wpada i nie może się wydostać. W zwalczaniu zarówno larw chrząszczy, jaki i turkucia powinno pomóc podlewanie preparatem Basudin 25 EC (0,15%) zużywając 3-4 l cieczy na 1 m2. Osobiście jednak skłaniałabym się ku obecności gryzoni, gdyż zarówno pędraków, jak i turkucia musiałaby być dość spora ilość, która byłaby w stanie zniszczyć skutecznie korzenie dość dużej już rdestówki, jednak nigdy nic nie wiadomo. Samą roślinę proponowałabym spróbować ratować, podlewając sporą ilością organicznego nawozu na bazie biohumusu, ale przy tak dużym nasileniu objawów - nie gwarantuję skuteczności. Tak czy inaczej - życzę powodzenia!
Inne porady tego eksperta