Pomysł na mały ogród [Porada eksperta]

2013-06-20 22:49

Mam wielki problem. Posiadam ogródek wielkości 10 m x 10 m. Nad ogrodem w 50 procentach są gałęzie sosen, dające cień, spadają z nich ogromne ilości igieł i szyszek. Moje tuje są mizerne, nie wspomnę już o trawie. Chcemy przerobić ogród, ale nie wiemy jak. Bardzo proszę o pomoc.

Ekologiczny ogródek warzywny
Autor: GettyImages Warzywa i kwiaty to dobre połączenie. Taki ogród nie tylko fantastycznie wygląda, ale też „zdrowo” rośnie, bo wiele roślin ma na siebie wzajemnie korzystny wpływ
Magdalena Muchal
Radzi: Magdalena Mucha

Ukończyła Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz studia podyplomowe na Politechnice z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Jest osobą potrafiącą doskonale zrozumieć potrzeby klientów, co uwiecznia w swoich projektach. Kocha to co robi i nie zamieniłaby tego na nic innego.

Witam, Aranżacja takich małych przestrzeni ogrodowych, to bardzo przyjemna rzecz. Trochę jak urządzanie pokoju, ale letniego . Nie wiem dokładnie, jaką funkcję pełni u Państwa ten ogródek: czy jest to część od frontu, czy raczej część prywatna z jakimś miejscem do wypoczynku? Czy jest dobrze widoczna z wnętrza mieszkania/domu? Jeżeli chcą Państwo ogródek wypoczynkowy, coś w stylu powiększenia salonu czy stworzenia oazy zieleni, to moja propozycja jest taka: proszę w ogóle zrezygnować z trawnika (lub ewentualnie zostawić go w tylko malutkim fragmencie w miejscu nasłonecznionym). Miejscem do siedzenia może być kwadrat, prostokąt, nawet koło bądź półkole, odpowiednio duże, wykonane z drewna egzotycznego, zlicowane na równo z ziemią (bez stopni) lub lekko wyniesione. Na takiej przestrzeni może stać huśtawka, hamak, stolik lub jakieś nowoczesne i oryginalne fotele z tworzywa lub drewna. Takie miejsce zastąpi trawnik, a również będzie naturalne i bardzo funkcjonalne. Do takiego tarasu drewnianego/nawierzchni (może to też być kostka imitująca drewno, klinkier, jasne płyty kamienne lub imitacja kamienia) może prowadzić ścieżka od budynku, ale nie w postaci pełnej nawierzchni tylko fragmentów na odległość kroku (co 60 cm) poprzerastanych roślinami. Wokoło tej drewnianej nawierzchni zostanie dużo miejsca na zasadzenie różnych roślin. Gatunki muszą być odpowiednie do istniejących warunków, czyli podłoże kwaśne, raczej suche i stanowisko zacienione. Najlepsze będą gatunki o jasnym zabarwieniu liści, ale raczej w chłodniejszych odcieniach, bo rozświetlą tą małą przestrzeń. Część z nich powinna być zimozielona. Warto pomyśleć też o poprowadzeniu jednej sekcji nawadniania (linią kropelkową - aby kłopot podlewania mieć z głowy), bo w takim miejscu pod koronami drzew, zawsze ziemia jest bardziej przesuszona. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie przyjemna i zaciszna, a zarazem bardzo funkcjonalna.

Inne porady tego eksperta