Pomarańczowa purchawka na tui [Porada eksperta]

2013-01-10 13:15

Na działce w ciągu dwóch dni pojawiły się na tui płożącej pomarańczowe jakby purchawki, w środku się ślimaczy i miałam wrażenie, że uciekł mi biały szkodnik z tego jakby kokonu. Rozmieściło się to coś na łodygach w kilku miejscach. Proszę o pomoc. Co z tym zrobić? Wokół mam różne odmiany i gatunki żywotników. Z góry dziękuję

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Opis odpowiada wyglądowi misecznika tujowca (Parthenolecanium fletcheri). Jest to owad - czerwiec z rodziny misecznikowatych. Każdy może zauważyć jego "miseczki". Są one u dojrzałej samicy owalne, silnie wypukłe. U młodych samic są barwy jasnobrązowej (jakby pomarańczowe), a u starszych - ciemnobrązowe. Zimują czerwone larwy II stadium, które też są najpierw jasnobrązowe, a potem przyjmują zabarwienie z czerwonobrązowym odcieniem. Wiosną, od połowy kwietnia do połowy maja, larwy opuszczają miejsce zimowania, linieją i dojrzewają, przekształcając się w samice. Samice składają jaja pod tarczki od połowy czerwca do połowy lipca. Jedna samica w ciągu doby może złożyć około 30 jaj, a w ciągu życia do 450 jaj. Po 30-40 dniach (na początku lipca) wylęgają się pierwsze larwy. Wylęg larw z jaj trwa aż do połowy sierpnia. Larwy I stadium mają barwę różową do kremowej. Larwy te po około 2 miesiącach żerowania (połowa września) linieją. Po około 2 dniach wędrowania po tui osiedlają się jako larwy II stadium i zimują. Misecznik tujowiec jest groźnym szkodnikiem tui. Na pędach i łuskowatych igłach tui żerują larwy i samice. Ich żerowanie powoduje zahamowanie wzrostu roślin jako wynik ich ogładzania. W miejscu żerowania tkanki odbarwiają się i ulegają nekrozie. Miseczniki wydzielają dużo rosy miodowej (spadzi), na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Aby ograniczyć liczebność misecznika tujowca na tujach należy rośliny opryskać dwu- lub trzykrotnie, co 14 dni, preparatem fosforoorganicznym wgłębnym, w okresie wylęgania się larw, tj. od początku lipca do połowy sierpnia. O dostępny preparat pytać w dobrych sklepach ogrodniczych i zastosować się do zaleceń podanych w etykiecie preparatu podczas wykonywania zabiegu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.