Podcinanie gałęzi [Porada eksperta]

2013-01-10 13:29

Czy podcięcie gałęzi orzecha może spowodować ujemne skutki dla tego drzewa? Kilka dni temu odciąłem kilka gałęzi, które zwisały nad garażem blaszanym. Teraz z tych odciętych końcówek skrapla się woda.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

To, co wypływa w miejscu cięcia, to sok. Orzech powinien być cięty w okresie, gdy przechodzi stan spoczynku (od listopada do marca). Najlepiej robić to w marcu, gdy nie trzyma mróz, ale zanim się ociepli i w drzewie "ruszą soki". Rana powinna mieć jak najmniejszą powierzchnię (najlepiej ciąć pod kątem prostym do osi gałęzi, ale ważniejsze, aby woda opadowa łatwo spływała, więc czasami warto ciąć lekko skośnie i zrobić ranę o większej powierzchni). Zaraz po cięciu należy ranę starannie posmarować specjalnym preparatem (np. Lacbalsam, Maść Ogrodnicza, Funaben ECO). Wypływającego soku nie powstrzymamy - trzeba poczekać aż rana się zasklepi. Silny wypływ spowoduje osłabienie drzewa. Może to spowodować zmniejszenie jego odporności na mróz.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.