Podcinanie gałęzi [Porada eksperta]
Czy podcięcie gałęzi orzecha może spowodować ujemne skutki dla tego drzewa? Kilka dni temu odciąłem kilka gałęzi, które zwisały nad garażem blaszanym. Teraz z tych odciętych końcówek skrapla się woda.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
To, co wypływa w miejscu cięcia, to sok. Orzech powinien być cięty w okresie, gdy przechodzi stan spoczynku (od listopada do marca). Najlepiej robić to w marcu, gdy nie trzyma mróz, ale zanim się ociepli i w drzewie "ruszą soki". Rana powinna mieć jak najmniejszą powierzchnię (najlepiej ciąć pod kątem prostym do osi gałęzi, ale ważniejsze, aby woda opadowa łatwo spływała, więc czasami warto ciąć lekko skośnie i zrobić ranę o większej powierzchni). Zaraz po cięciu należy ranę starannie posmarować specjalnym preparatem (np. Lacbalsam, Maść Ogrodnicza, Funaben ECO). Wypływającego soku nie powstrzymamy - trzeba poczekać aż rana się zasklepi. Silny wypływ spowoduje osłabienie drzewa. Może to spowodować zmniejszenie jego odporności na mróz.
Inne porady tego eksperta