Plamy na jabłkach - co to za choroba jabłoni? [Porada eksperta]

2015-04-20 11:47

Od kilku lat na owocach jabłoni w drugiej połowie lata pojawia się brązowa plamka, potem zaczyna się gnicie i na skórce pojawiają się koncentrycznie ulokowane białe kropki nalotu. Jabłka psują jedne od drugich i w rezultacie na drzewie pozostaje kilka niezarażonych owoców Jak z tym walczyć?

Jabłoń
Autor: Pixabay
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Opisana choroba to prawdopodobnie brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Wywołuje ją grzyb zimują w zrakowaceniach pędów i w tak zwanych "mumiach" – porażonych, zgniłych owocach, które obsychają i albo opadają, albo pozostają na drzewach nawet do wiosny. W nowym okresie wegetacji grzyby porażają młode pędy, pąki kwiatowe i owoce. Infekcji sprzyjają wszelkie uszkodzenia skórki (gradobicie, intensywny deszcz, owady, ptaki itp.). Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy jesienią i zimą zbierać mumie z drzew i z ziemi wokół, oraz wycinać porażone pędy, a następnie wszystko to palić. Wiosną także warto powtórzyć te działania. Warto też opryskać drzewo w fazie nabrzmiewania pąków Miedzianem 50 WP. Ma on formę proszku i należy przygotować z niego zawiesinę wodną (jest bezpieczny – zakwalifikowano go do stosowania w rolnictwie ekologicznym). Można też zastosować oprysk zapobiegawczy na początku kwitnienia preparatem: Topsin M lub Rubigan 12 EC. Trzeba stosować się ściśle do zaleceń podanych na opakowaniu. Należy też pamiętać o przestrzeganiu okresu prewencji dla zwierząt i owadów (pszczół!) i okresu karencji, a także terminów stosowania. Jeżeli wykonane już zostały opryski przeciw parchowi - zwalczą też brunatną zgniliznę.

Inne porady tego eksperta