Pielęgnacja storczyka Phalaenopsis [Porada eksperta]
Zakochałam się w tych kwiatkach. Niestety, albo nie mam warunków w mieszkaniu, albo nie potrafię się nimi zajmować. Mam pokój z oknem południowym. Czy można postawić kwiatek naprzeciwko okna, bo na oknie jest za gorąco? I jeszcze jeden mam problem, o którym nikt nie wspomina: moje kwiatki gubią listki. Po kolei od dołu liście żółkną i opadają, aż do ostatniego. Dlaczego tak się dzieje? Również nierozwinięte pączki kwiatów nie rozkwitają tylko zasychają i opadają, dlaczego? Pozdrawiam.
Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.
Nie tak trudno stworzyć w mieszkaniu warunki odpowiednie dla uprawy popularnych hybryd Phalaenopsis. Okno południowe jest w porządku, bo te rośliny lubią ciepło, ale w czasie największej ekspozycji należy rośliny cieniować: firanką, żaluzją, kawałkiem włókniny i zapewnić podwyższoną wilgotność. Przy zbyt niskiej wilgotności pąki mogą opadać. Wilgotność można zwiększyć umieszczając na parapecie kuwetę z keramzytem zalanym wodą, na tym stawia się do góry nogami podstawki i dopiero na nich doniczki. Ważne, aby doniczka nie stała w wodzie, a powietrze miało dostęp do korzeni, także od dołu. Phalaenopsis na ogół utrzymuje 6-8 liści, te najstarsze z czasem żółkną i odpadają. Wtedy to nic groźnego. Natomiast skoro opadają wszystkie, to roślina może być zalana lub zasuszona, a może podłoże jest rozłożone. Proszę roślinę wyjąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Ich stan jest sprawą kluczową w uprawie storczyków. Powinny być białawe (lub zielone po podlaniu) i jędrne. Należy obciąć wszystkie zgniłe lub zbyt wysuszone, zmienić podłoże, 2-3 dni nie podlewać, a potem już normalnie - o ile są jakieś żywe korzenie (normalnie to znaczy po całkowitym przeschnięciu podłoża). O uprawie Phalaenopsis więcej można poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
Inne porady tego eksperta