Pielęgnacja storczyka [Porada eksperta]
Dostałam niedawno storczyka ćmówkę. Jest dość duży i na razie nie kwitnie. Niedawno zaczęły mu się łamać liście. Z jednej strony 2 liście pękły wzdłuż. A dziś zauważyłam, że z drugiej strony dolny liść pożółkł, a pod nim pojawiła się pleśń. Co się z nim dzieje i jak sobie z tym poradzić?
Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.
Phalaenopsis utrzymuje zwykle określoną liczbę liści, więc żółknięcie najniższego może być naturalną sprawą i liść wkrótce odpadnie. Pleśń pod liściem wskazuje, że prawdopodobnie podłoże jest już rozłożone i za długo trzyma wilgoć, zwłaszcza jeśli nie ma dostępu powietrza do korzeni (może trzyma ją Pani w osłonce?). Kluczową sprawą w uprawie storczyków jest stan korzeni. Proszę roślinę wyjąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeżeli są jakieś podgniłe, to trzeba je usunąć wysterylizowanym narzędziem. Jeżeli storczyk jest zbyt mokry, proszę go zostawić bez podłoża przez 1-2 dni celem przesuszenia, a następnie posadzić do świeżego podłoża i przez kilka dni (3-5) w ogóle nie podlewać. Przełamanie się liści może być (ale tego nie jestem pewna, nie spotkałam się z takim przypadkiem) także spowodowane zbytnim podlewaniem i wzrostem ciśnienia w komórkach. Phalaenopsis należy podlewać po zupełnym wyschnięciu podłoża.
Inne porady tego eksperta