Jak pielęgnować Sphatyphillum? Ekspert radzi, czego nie lubi skrzydłokwiat

2024-07-15 13:36

Kilka dni temu kupiłam Sphatyphillum. Przesadziłam do doniczki i nowej ziemi. Podlewam na spodek - jak powiedziała kwiaciarka - kilka razy przegotowaną wodą. Roślina jest w sypialni w miejscu gdzie nie ma światła, bo podobno nie lubi. Liście zaczęły "klapnąć". Nie wiem, gdzie popełniłam błąd i co to oznacza - pisze Czytelniczka. Co na to ekspert?

Skrzydłokwiat
Autor: GettyImages Skrzydłokwiat

Spis treści

  1. Jak podlewać skrzydłokwiat (sphatyphillum)?
  2. Skrzydłokwiat: odmiany i gatunki 
  3. Skrzydłokwiat to pożyteczna roślina 
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dla rośliny stresująca jest nagła zmiana warunków: różnica między temperaturą panującą w kwiaciarni i mieszkaniu, inne oświetlenie, przy tym na zewnątrz w czasie transportu mogło być zimno. Również przesadzanie zawsze stanowi szok dla rośliny, bo naruszamy strukturę jej systemu korzeniowego. Być może taka jest przyczyna więdnięcia liści tego skrzydłokwiatu. Trudno przewidzieć, jak dana roślina zareaguje w sytuacji zwielokrotnionego stresu. Proszę dać jej nieco czasu: zaaklimatyzuje się i będzie dobrze rosła. Ważne, aby na dnie doniczki znajdowała się warstwa drenażu (np. keramzytu), bo inaczej korzenie będą stały w wodzie, a taką sytuację toleruje bardzo niewiele roślin. Niestety sprzyja temu podlewanie na podstawkę, zwłaszcza głęboką. 

Inne porady tego eksperta

Jak podlewać skrzydłokwiat (sphatyphillum)?

Najlepiej podlewać roślinę tak obficie, by woda wypłynęła na podstawkę a po 15-30 minutach zlewać to, co na podstawce pozostało (woda przepływa przez doniczkę szybciej, jeśli w podłożu jest dużo torfu). Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w miejscach cienistych i półcienistych. W okresie spoczynku (od października do końca stycznia) podłoże powinno być jedynie lekko wilgotne. Zimą w pomieszczeniu temperatura nie powinna wynosić mniej niż 18 st. Celsjusza. W sezonie wegetacyjnym podlewać trzeba obficiej, ale nie zalewać korzeni. Nawozić oszczędnie.

Skrzydłokwiat: odmiany i gatunki 

Sphatyphillum ma wiele odmian różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Odmiana 'Domino' ma białe kwiatostany i różnobarwne liście. Ładnie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm, np. 'Mini', wyjątkowo mała i o zwartym pokroju. Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m.

Skrzydłokwiat to pożyteczna roślina 

Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat.

Czytaj także: Rośliny doniczkowe cieniolubne - jakie kwiaty doniczkowe mogą rosnąć w cieniu?

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany