Pęcherzyki na liściach goździka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:49

Na liściach goździka, od spodu, pojawiły się tak jakby brązowe pęcherzyki - jeden obok drugiego. Przez to roślina zaczyna jakby więdnąć, a dokładnie jej pączki kwiatowe zaczynają obumierać. Bardzo proszę o pomoc i radę. Dziękuję

Goździk brodaty
Autor: GettyImages Goździk brodaty to popularny kwiat z ogrodów naszych babć
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Prawdopodobnie goździki zostały zaatakowane przez rdzę goździka wywoływaną przez grzyb Uromyces dianthi. Grzyb ten występuje na goździkach we wszystkich fazach jego rozwoju. Na zakażonych liściach tworzą się jasnozielone przejaśnienia o nieregularnych kształtach. W miejscach tych plam powstają następnie nieregularne, z czasem strefowo ułożone, szarostalowe wzniesienia (pęcherzyki). Po pęknięciu pęcherzyki przyjmują brązowe (rdzawe) zabarwienie od licznych zarodników. Pęcherzykowate nabrzmienia tworzą się początkowo po dolnej stronie liści w kilku punktach, a następnie po obu stronach blaszek liściowych. Rdzawe plamy powiększają się, a wokół nich tworzy się szeroka, żółta obwódka. Z czasem rdza rozszerza się na następne liście, na łodygę, działki kielicha. Zarodniki rdzy przenoszone są przez wiatr, z wodą i przenoszą je też owady. Porażone liście skręcają się, żółkną i zamierają. Młode pędy zaatakowane przez rdzę łatwo się łamią. Chore rośliny źle rosną, tworzą mniej pędów, a jakość ich kwiatów jest niska. Zwalczanie: podczas sadzenia eliminować te rośliny, które mają objawy rdzy; po wystąpieniu pierwszych objawów opryskać rośliny stosując Amistar 250 SC lub Discus 500 WG. Zabieg powtórzyć kilkakrotnie, używając fungicydów przemiennie co 7-14 dni. Następnie opryskać 3-5 krotnie co 7 dni jednym z preparatów: Baymat AE, Dithane NeoTec 75 WG, Domark 100 EC, Eminent Star 312 SE, Sancozeb 80 WP.

Inne porady tego eksperta