Ospowatość śliwy - jak zwalczyć tę chorobę? [Porada eksperta]
Jesienią ubiegłego roku kupiłam działkę na której mam 6 śliw. Na dwóch z nich (nie wiem, jak na pozostałych) dojrzewające śliwki wytwarzają coś w rodzaju żywicy. Owoce nie dojrzewają do końca, ale opadają na ziemię. Domyślam się że to jakaś choroba. Jak z nią walczyć. Czy wszystkie śliwy będą nią porażone?
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Śliwa porażona jest przez wirusa powodującego chorobę: ospowatość śliwy (szarka). Porażane są nią także: ałycza, brzoskwinie i morele. Wirus przenoszony jest przez mszyce, ze zrazami pochodzącymi z chorych drzew oraz z podkładkami wegetatywnymi. Objawy widoczne są także na liściach w postaci przebarwień w kształcie pierścieni oraz różnej wielkości plam. Na niedojrzałych, zielonych owocach pojawiają się fioletowe, okrągłe plamy. W miarę dojrzewania owoców, plamy ciemnieją. W połowie czerwca widoczne są objawy szarki na liściach, a w końcu lipca, na początku sierpnia – na owocach. Bardzo wrażliwe są Węgierka Zwykła i Węgierka Włoska, wrażliwe- Węgierka Łowicka i Węgierka Wangenheima, średnio wrażliwe - Węgierka Dąbrowicka, Renkloda Ulena, Anna Späth, odmiany mało wrażliwe - Węgierka wczesna, Opal, Stanley. Profilaktyka: Drzewa śliw należy kupować w "pewnych" miejscach i wybierać odmiany mało wrażliwe na szarkę. Pomaga stosowanie oprysków przeciwko mszycom bo ogranicza to występowanie szarki. Niestety nie ma preparatów chemicznych, które zwalczałyby samego wirusa powodującego tę chorobę. W przypadku silnego porażenia drzew przez szarkę, należy je wycinać i palić!
Inne porady tego eksperta