Olsza - drzewo posadzone w akwarium [Porada eksperta]

2015-06-01 16:05

Witam, przeprowadzam pewien eksperyment i potrzebuję porady, a mianowicie posadziłem sadzonki olszy czarnej w akwarium. Sadzonki znajdują się w doniczkach wypełnionych ziemią ogrodową i torfem. Drzewka wypuściły już liście, jednak po pewnym czacie część z nich(liści) zrobiła się "sucha", lekko zbrązowiała na krawędziach i zaczęła się chować. Czym to może być spowodowane i czy w ogóle mój eksperyment ma szansę powodzenia? Pozdrawiam

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Olsze potrzebują żyznego wilgotnego podłoża, znoszą okresowe zalewanie, a nie lubią suszy i wysokiej temperatury. Są umiarkowanie światłolubne. Rosną dość szybko i dają odrosty. Takie objawy, jak suche ale zielone liście, wskazują że roślina została przesuszona a potem gwałtownie zalana. Ale istotne jest, czy akwarium stoi w pomieszczeniu czy na zewnątrz, w słońcu czy w cieniu. Bo olsza czarna to nasz krajowy gatunek drzewa: potrzebuje światła (ale nie pełnego słońca) i dość chłodnego stanowiska. Ważne jest też, czy korzenie sadzonek nie wypełniły całkowicie doniczek, bo rośliny byłyby wtedy słabsze i bardziej podatne na choroby. Co do szansy na powodzenie eksperymentu - odpowiedź zależy od postawionego celu. Las raczej w akwarium nie powstanie, a młode drzewa w doniczkach długo nie pożyją, bo trudno zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.