Oliwka i figowiec gubią liście [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Witam. Uprawiam oliwkę europejską i figowiec pospolity w doniczkach w mieszkaniu. W lecie stały one na balkonie i nie było z nimi większych problemów. Natomiast przeniesione do pomieszczenia zrzucają liście. Jaka może być tego przyczyna? Jak powinno się odpowiednio pielęgnować te gatunki w warunkach domowych? Pozdrawiam.

Oliwka w donicy
Autor: GettyImages Oliwka uprawiana w donicy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów aranżacji ogródu w stylu śródziemnomorskim
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn zrzucania liści przez oliwkę może być kilka: szok spowodowany przeniesieniem do ciepłego pomieszczenia, nagłe ograniczenie dostępu światła, gwałtowne ograniczenie podlewania, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Mogły też zaatakować ją przędziorki. Jeśli nic takiego się nie wydarzyło, jest to najpewniej naturalne zachowanie rośliny, która w naturze rośnie dziko, a w pomieszczeniu jest "gościem". Oliwka zimą, tak jak w stanie naturalnym, przechodzi okres spoczynku, potrzebuje więc chłodu. Od listopada do marca powinna stać w pomieszczeniu widnym, ale chłodnym (5-10°C). Od października podlewanie stopniowo ograniczać, pod koniec lutego zwiększyć. Oliwka dobrze znosi suche powietrze. Powinna stać w miejscu słonecznym, najlepiej na południowym parapecie. W początku marca przesadza się młode rośliny do doniczki o średnicy większej o 2 cm od poprzedniej. Na dnie umieścić warstwę drenażu (np. keramzytu). Dużym roślinom, które trudno przesadzić, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Trzy tygodnie po przesadzeniu, gdy roślina się ukorzeni, dobrze zasilić ją nawozem wieloskładnikowym dla roślin zielonych, kolejne nawożenie w lipcu. Oliwkę podlewać regularnie przez cały okres wegetacji, ale dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża (ok. 1,5 cm) jest sucha. Na nadmiar wody oliwka reaguje marszczeniem liści, a w ekstremalnych przypadkach obumiera. W maju można wynieść ją na słoneczny balkon lub do ogrodu. Figa pospolita potrzebuje stanowiska słonecznego (znosi półcień, ale wtedy ma mniej zwarty pokrój) i podłoża o odczynie lekko zasadowym (do ziemi urodzajnej można dodać nieco kredy). Zimą od listopada do marca powinna stać w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Trzeba znacznie ograniczyć podlewanie. W tym czasie zrzuca liście, zazwyczaj całkowicie. W początku marca należy przenieść figę z powrotem w miejsce o temperaturze pokojowej i podlewać nieco mocniej, a gdy wypuści pierwsze liście – obficie, ale nie za często. Podlewac należy dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Figa jest „żarłoczna”, więc podczas wegetacji trzeba ją zasilać nawozem wieloskładnikowym, co trzy tygodnie. Figi uprawiane w pojemnikach w pierwszym i drugim roku należy przesadzać co najmniej trzy razy, później można to robić coraz rzadziej. Pod koniec maja figę można wystawić na zewnątrz. Pod koniec lata trzeba ją zabrać do pomieszczenia (przed nadejściem przymrozków).

Inne porady tego eksperta