Ogrodzenie z żywotników [Porada eksperta]

2013-01-10 13:12

Mam dużą działkę i zamiast drogiego płotu chcę cały szereg z żywotników. Jak mogę je domowymi sposobami rozsadzać? Podobno urywa się gałązki z dorosłych żywotników, macza w ukorzeniaczu i następnie sadzi się do ziemi. Czy to dobry pomysł, jeśli nie to proszę o poradę, kiedy i jak najlepiej to zrobić?

Kiedy i czym nawozić tuje na wiosnę
Autor: GettyImages Kiedy nawozić tuje na wiosnę, aby były takie jak te na zdjęciu?
Ogrodzenie z żywotników
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Żywotniki nazywane popularnie tujami rzeczywiście można rozmnażać przez sadzonki pędowe. Jeśli nie dysponuje się szklarnią, w której młode rośliny mogłyby zimować, najlepiej sadzonki przygotować wiosną, np. w marcu i kwietniu (choć można też jesienią - we wrześniu i październiku). W tym celu odrywa się pędy boczne z piętką, czyli fragmentem pędu z którego wyrastały, a następnie zanurza w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Następnie umieszcza się je w podłożu z torfu i piasku (w proporcjach 2 : 1) lub w gotowym podłożu do wysiewu i sadzonkowania, które jest do nabycia w sklepach ogrodniczych. Można zrobić to w skrzyneczce albo na rozsadniku, czyli grządce w ogrodzie. Miejsce, gdzie znajdą się sadzonki zawsze powinno być półcieniste - zbyt wiele słońca zaszkodzi młodym roślinom. Podłoże trzeba utrzymywać umiarkowanie wilgotne. Będzie to łatwiejsze, gdy skrzyneczka czy rozsadnik po podlaniu zostanie okryty foliowym namiotem (przezroczysta folia rozpięta np. na prętach bambusowych wbitych w ziemię) lub małym tunelem foliowym (czasami można kupić w sklepie ogrodniczym). W gorące dni folię trzeba zdejmować, żeby rośliny się nie zaparzyły. Sadzonki wiosenne powinny do jesieni być już dobrze ukorzenione. Można wtedy przesadzić je z gruntu do doniczek lub zimować w skrzynkach i przesadzać dopiero wiosną. Warto – by uniknąć chorób grzybowych - opryskać i podlać sadzonki profilaktycznie preparatem biologicznym dostępnym w sklepie ogrodniczym.

Inne porady tego eksperta