Ogródek nad garażem [Porada eksperta]

2018-12-10 10:04
Ogród na dachu garażu
Autor: GettyImages

Chcę wykorzystać przestrzeń nad garażem podziemnym. Projekt domu przewiduje to rozwiązanie. Miejsce to rodzaj niecki "basenowej", zagłębionej 1 m poniżej poziomu gruntu, zamkniętej ze wszystkich stron ścianami betonowymi. Dno to strop garażu podziemnego. Jakie warstwy glebowe należy umieścić w niecce i jakie rośliny można zastosować? Chcę, aby krzewy, ewentualnie żywopłot, oddzieliły ogródek od sąsiedniej posesji. Marek

Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Do prawidłowego wypełnienia opisanej przez Pana niecki nad garażem trzeba zrobić projekt uwzględniający odporność stropu nad garażem. Zakładając, że jest ona wystarczająca należy założyć tu system odprowadzania nadmiaru wody. Proponuję drenaż z rur perforowanych o pogrubionych ścianach. Warto je owinąć geowłókniną, co zabezpieczy system przez zamuleniem. Kolejną warstwą musi być drenaż z sypkich, lekkich materiałów. Spotkałem kiedyś kulki o średnicy ok. 10 cm z utwardzanego styropianu. Na niego można nasypać warstwami żwir, od frakcji najgrubszej do najdrobniejszej. Na to proponuję piasek rzeczny.

Myślę, że wyżej opisane materiały powinny stanowić ok. 1/5 głębokości niecki. Dobór ziemi, a właściwie mieszanki, też musi być niezwykle staranny. Proponuję mieszankę ziemi humusowej, torfu odkwaszonego 1:1 z domieszką piasku, perlitu lub mielonego styropianu.

Co do gatunków - na szpaler proponuję:

  • z iglaków: krzaczaste gatunki jałowców (np. jałowiec łuskowaty 'Blue Alps'), kosodrzewinę, niskie odmiany świerka pospolitego;
  • z liściastych: różę pomarszczoną, zimozielone odmiany berberysów, trzmielinę Fortuna, pigwowiec, tawułę śliwolistną;
  • z roślin zielnych: rozchodniki (wyższe odmiany) i trawy ozdobne.

Poza ziemią konieczna jest ściółka (np. z kory) do zatrzymania wilgoci przy korzeniach. Polecam zrobienie systemu nawadniającego, który zapewni odpowiednią wilgotność w tej wielkiej donicy.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.