Ogródek nad garażem. Tak można go zagospodarować

2024-07-19 11:14

Chcę wykorzystać przestrzeń nad garażem podziemnym. Projekt domu przewiduje to rozwiązanie. Miejsce to rodzaj niecki "basenowej", zagłębionej 1 m poniżej poziomu gruntu, zamkniętej ze wszystkich stron ścianami betonowymi. Dno to strop garażu podziemnego. Jakie warstwy glebowe należy umieścić w niecce i jakie rośliny można zastosować? Chcę, aby krzewy, ewentualnie żywopłot, oddzieliły ogródek od sąsiedniej posesji - pisze Czytelnik Marek.

Ogród na dachu garażu
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Jak zrobić ogród na dachu? Najważniejszy jest drenaż
  2. Ogrody na dachu podziemnych garaży
  3. Podłoże ogródka na dachu
  4. Jakie gatunki roślin można zastosować na szpaler?
Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Jak zrobić ogród na dachu? Najważniejszy jest drenaż

Do prawidłowego wypełnienia opisanej niecki nad garażem trzeba zrobić projekt uwzględniający odporność stropu nad garażem. Zakładając, że jest ona wystarczająca należy w pierwszej kolejności założyć system odprowadzania nadmiaru wody. Proponuję drenaż z rur perforowanych o pogrubionych ścianach.

Czym jest drenaż? To system lub technika odprowadzania wody, która zbiera się w gruncie i może zagrażać ścianom fundamentowym bądź piwnicznym. Zazwyczaj składa się on z rur opasujących fundamenty i studzienek chłonnych, do których jest kierowany nadmiar wody. Ale nie każdy drenaż tak wygląda. Wyróżniamy drenaż powierzchniowy i drenaż podziemny.

Drenaż z rur perforowanych o pogrubionych ścianach jest jedną z metod drenażu podziemnego. Polega na wykorzystaniu specjalnych rur z otworami (perforacjami), które umożliwiają zbieranie i odprowadzanie wody z gleby. Jak wygląda instalacja takiego drenażu?

Rury układane są w wykopanych rowach, zwykle na warstwie żwiru lub innego materiału drenażowego, który ułatwia przepływ wody. Warto je owinąć geowłókniną, co zabezpieczy system przez zamuleniem. Kolejną warstwą musi być drenaż z sypkich, lekkich materiałów. To mogą być kulki o średnicy ok. 10 cm z utwardzanego styropianu. Na niego można nasypać warstwami żwir, od frakcji najgrubszej do najdrobniejszej, a na to piasek rzeczny.

Wyżej opisane materiały powinny stanowić ok. 1/5 głębokości niecki. Dobór ziemi, a właściwie mieszanki, też musi być niezwykle staranny. Proponuję mieszankę ziemi humusowej, torfu odkwaszonego 1:1 z domieszką piasku, perlitu lub mielonego styropianu.

Drenaż zewnętrzny
Autor: Piotr Mastalerz Drenaż opaskowy zewnętrzny

Ogrody na dachu podziemnych garaży

Ogrody na dachu podziemnych garaży mają ograniczoną nośność. Grubość podłoża rzadko przekracza więc 20 cm. To utrudnia sadzenie większych roślin. Taka warstwa daje szansę dobrego wzrostu jedynie niskich bylin i krzewinek wytrzymałych na suszę.

Podłoże ogródka na dachu

Szczególnie starannie należy przygotować ziemię, w której zostaną posadzone rośliny. Musi im ona zagwarantować właściwe warunki rozwoju przez wiele lat – dobrze zatrzymywać wodę i składniki mineralne, ale jednocześnie zapewniać bardzo sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci do drenażu.

Jakie gatunki roślin można zastosować na szpaler?

Co do gatunków - na szpaler, nasz ekspert  proponuje:

  • z iglaków: krzaczaste gatunki jałowców (np. jałowiec łuskowaty 'Blue Alps'), kosodrzewinę, niskie odmiany świerka pospolitego;
  • z liściastych: różę pomarszczoną, zimozielone odmiany berberysów, trzmielinę Fortuna, pigwowiec, tawułę śliwolistną;
  • z roślin zielnych: rozchodniki (wyższe odmiany) i trawy ozdobne.

Poza ziemią konieczna jest ściółka (np. z kory) do zatrzymania wilgoci przy korzeniach. Polecane jest zrobienie systemu nawadniającego, który zapewni odpowiednią wilgotność w tej wielkiej donicy.

Opracowanie: redakcja serwisu

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany