Nawożenie żywotników gnojowicą [Porada eksperta]

2018-11-29 13:58

Mam żywopłot z wysokich (4,5 m) żywotników (tui), ale niestety krzewy usychają i rzedną z powodu braku substancji odżywczych. Mój sąsiad zaoferował mi krowią gnojowicę. Czy to dobry pomysł? Jak i kiedy ją zastosować? Powtarzać to ewentualnie co roku? Bardzo proszę o odpowiedź - PIOTR.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że głównym problemem złego stanu żywotników jest brak wody. Wiosna była bezdeszczowa, więc rośliny weszły w sezon już w stresie. A potem silne upały majowe, teraz też kanikuła. Proszę zadbać o regularne nawadnianie i wyściółkować ziemię pod nimi – najlepiej korą (warstwą nie grubszą niż 5 cm, co osłoni korzenie i zapobiegnie szybkiej utracie wilgoci z podłoża. Co do gnojowicy – byłabym ostrożna. Stosuje się ją wczesną wiosną (słyszałam o metodzie wylewania jej wokół roślin zimą na śnieg), musi być przefermentowana. Nie wiem też jak zadziała na żywotniki. Na pewno najlepszy byłby kompost – można rozkładać go dowolnie często – nie ma obawy przenawożenia.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.