Nawożenie popiołem [Porada eksperta]

2013-01-10 12:54

Witam. Palę w kominku drewnem liściastym (buk, dąb). Czy można popiół sypać na ogród warzywny oraz pod iglaki (sosna, świerk, tuja, jałowiec) jako nawóz?. Pozdrawiam.

Popiół
Autor: Getty Images/ Toni Jardon
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Popiół z drzew liściastych to doskonały i ekologiczny nawóz. Zawiera 6-10% potasu (K2O), 2-4%fosforu (P2O5), 30-35%wapnia (CaO) i sporo mikroelementów. Działa powoli i w przeciwieństwie do innych nawozów mineralnych, ma w miarę zrównoważony skład (nie zawiera tylko azotu). Można go stosować bezpośrednio na zagony, pod większość roślin lub dodawać do kompostu. Najlepiej stosować niewielkie jego dawki, gdyż podany jednorazowo w dużej ilości nie zostanie należycie wykorzystany, a pozostałości mogą przekształcić się w sole, których rośliny nie będą w stanie pobrać, dodatkowo wzrośnie niekorzystnie zasolenie gleby. Ostrożnie (w nieco mniejszych dawkach) należy go stosować pod iglaki, a przede wszystkim pod rośliny kwasolubne, gdyż ze względu na sporą zawartość wapnia – powoduje niekorzystną dla tych roślin alkalizację (odkwaszenie) podłoża. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie warzywnym. Ma on tu dodatkową – rewelacyjną zaletę – odstrasza ślimaki!

Inne porady tego eksperta