Nawóz z przefermentowanego roztworu z pokrzyw [Porada eksperta]
Czy nawóz z przefermentowanego roztworu z pokrzyw jest bardziej bogaty w składniki niż kurzak? Czy można go stosować równomiernie z kurzakiem? Czy warto podlewać nim drzewa i krzewy owocowe?
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
To wszystko zależy od wielu czynników. Generalnie świeży kurzak zawiera nieco więcej składników pokarmowych niż tak zwana sucha masa pokrzyw (w takiej formie bada się to u roślin). Ale zarówno w kurzaku, jak i w pokrzywach ilość składników pokarmowych waha się w zależności od sposobu przechowywania tego pierwszego (mogą być duże spadki zawartości azotu), jak i rodzaju gleby, na której rosły pokrzywy, zawartych w niej składników pokarmowych, terminu zbioru, sposobu przygotowania roztworu itd. Przefermentowany nawóz z pokrzyw można stosować naprzemiennie z kurzakiem. Oba doskonale nadają się do nawożenia roślin owocowych (uwaga jednak na rośliny wymagające kwaśnego podłoża, np. borówka wysoka, gdyż kurzak przez zawartość wapnia, może odkwaszać podłoże). Przefermentowany nawóz z pokrzyw ma jednak tę zaletę, że dodatkowo ogranicza występowanie mszyc.
Inne porady tego eksperta