Jak wysiewać nasiona begonii? [Porada eksperta]

2021-02-12 7:57

Mam pytanie w sprawie drobnych nasionek begonii. Jak się je sieje, w jaką ziemię, po jakim czasie wzejdą, czy trzeba je uprawiać w inspektach (lub miniszklarenkach) i kiedy można rośliny później wysadzić do gleby?

Rozsada begonii
Autor: www.thinkstockphotos.com
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Begonia stale kwitnąca należy do grupy roślin o długim okresie rozwoju, pochodzących z rejonów cieplejszych. Od siewu do zakwitnięcia upływa sporo czasu, więc sieje się ją już w styczniu. Do wysiewów najlepsze są skrzyneczki plastikowe z otworami w dnie. Najlepiej skorzystać z gotowego podłoża do wysiewów, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Ma ono wyrównaną strukturę, jest odkażone i nadaje się nawet do bardzo drobnych nasion. Przed przystąpieniem do wysiewów ziemię trzeba podlać. Nasion bardzo drobnych po wysianiu nie przykrywa się podłożem. Warto zwilżyć je wodą korzystając ze spryskiwacza o rozproszonym strumieniu, a następnie skrzyneczkę przykryć folią – dzięki temu łatwiej utrzymać temperaturę sprzyjającą kiełkowaniu oraz odpowiednio wysoką wilgotność. Skrzynki trzeba ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, np. na parapecie jak najbliżej szyby. Gdy rośliny wykształcą 2-4 liście, pikujemy je, czyli delikatnie podważamy (na przykład wykałaczką lub patyczkiem do szaszłyków) i przesadzamy do pojedynczych pojemników. Z powodzeniem można wykorzystać pojemniki np. po jogurtach, trzeba tylko w dnie zrobić po kilka otworków.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.