Jak wysiewać nasiona begonii? [Porada eksperta]

2021-02-12 7:57
Rozsada begonii
Autor: www.thinkstockphotos.com

Mam pytanie w sprawie drobnych nasionek begonii. Jak się je sieje, w jaką ziemię, po jakim czasie wzejdą, czy trzeba je uprawiać w inspektach (lub miniszklarenkach) i kiedy można rośliny później wysadzić do gleby?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Begonia stale kwitnąca należy do grupy roślin o długim okresie rozwoju, pochodzących z rejonów cieplejszych. Od siewu do zakwitnięcia upływa sporo czasu, więc sieje się ją już w styczniu. Do wysiewów najlepsze są skrzyneczki plastikowe z otworami w dnie. Najlepiej skorzystać z gotowego podłoża do wysiewów, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Ma ono wyrównaną strukturę, jest odkażone i nadaje się nawet do bardzo drobnych nasion. Przed przystąpieniem do wysiewów ziemię trzeba podlać. Nasion bardzo drobnych po wysianiu nie przykrywa się podłożem. Warto zwilżyć je wodą korzystając ze spryskiwacza o rozproszonym strumieniu, a następnie skrzyneczkę przykryć folią – dzięki temu łatwiej utrzymać temperaturę sprzyjającą kiełkowaniu oraz odpowiednio wysoką wilgotność. Skrzynki trzeba ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, np. na parapecie jak najbliżej szyby. Gdy rośliny wykształcą 2-4 liście, pikujemy je, czyli delikatnie podważamy (na przykład wykałaczką lub patyczkiem do szaszłyków) i przesadzamy do pojedynczych pojemników. Z powodzeniem można wykorzystać pojemniki np. po jogurtach, trzeba tylko w dnie zrobić po kilka otworków.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.