Co najlepiej posadzic na skalniaku? [Porada eksperta]

2021-05-12 12:55
Skalnica cienista
Autor: GettyImages Skalnica cienista to jedna z doskonałych roślin na skalniaki

Szykuję się do posadzenia roślin na dużym skalniaku, który będzie miał 4 poziomy. Najwyżej chcę posadzić rząd iglaków - chyba tui. Poniżej niskie krzewy i jakieś małe iglaki. Na dwóch dolnych poziomach chyba byliny. Skalniak położony jest z boku wysokich świerków więc słońce tam dociera od rana do godzin południowych a później jest operacja słoneczna tylko poprzez luki w koronie świerków. Jakie rośliny tam można posadzić? Żona kocha to, co kwitnie na biało, ja raczej na kolorowo. Jak to pogodzić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Pierwsza sprawa: na tak skonstruowanym skalniaku im wyżej, tym bardziej suche będzie podłoże. To sprawi, że żywotniki (łac. Thuja) będą źle rosły, bo potrzebują wilgotnej gleby. Lepiej więc posadzić jałowce, np. stożkowe odmiany jałowca pospolitego ‘Arnold’, ‘Compressa’, ‘Gold Cone’, ‘Sentinel’, osiągające po 10 latach 1-1,5 m wysokości, czy ‘Hibernica’ dorastającą do 2 m. Świetnie prezentuje się też odmiana ‘Suecica Aurea’ o kolumnowym pokroju i złocistych igłąch. Są też odmiany płożące jałowca pospolitego, jak ‘Green Carpet’, ‘Greenmantle’ oraz jałowca płożącego, np. ‘Glacier’, 'Golden Carpet’, ‘Blue Chip’.W takich miejscach sprawdzają się też świerki, np. niskie stożkowate formy: jak odmiany świerka białego ‘Daisu’s White, ‘Piccolo’, ‘Blue Wonder’, czy karłowe kuliste jak ‘Alberta Globe’, ‘Blue Planet’ czy ‘Echinoformis’, które po 10 latach osiągają 0,3-0,5 m, warto więc sadzić je po kilka w grupach. Po drugie: Na niższe poziomy warto polecić róże z grupy okrywowych - niskie, a porastające szczelnie podłoże, obficie i długo kwitnące, i co ważne - niewymagające przycinania ani okrywania na zimę. Nieźle też będą się prezentować odmiany pięciornika krzewiastego, miniaturowe odmiany tawuły japońskiej (‘Golden Princess’, ‘Goldflame’, ‘Goldmound’), berberysu Thunberga (‘Bagatelle’, ‘Bogozam’, ‘Atropurpurea Nana’), czy też odmiany trzmieliny Fortunego np. ‘Interbolwi’, ‘Canadale Gold’, ‘Emerald’n’ Gold’, ‘Sunspot’. W słońcu, cieniu i półcieniu mogą rosnąć krzewy takie jak irga Dammera (odmiany ‘Major’, ‘Mooncreeper’), irga wczesna ‘Boer’, irga płożąca ‘Queen of Carpets’ i ‘Streib’s Findlling’.Spośród bylin na skalniakach dobrze rosną gatunki okrywowe, takie jak rogownica kutnerowata, odmiany floksa szydlastego, ubiorek wiecznie zielony (rozrastają się w duże poduchy pokryte w okresie kwitnienia masą drobnych kwiatków).Po trzecie: lepiej sadzić rośliny w grupach niż szeregiem, a na skalniaku dobrze będą wyglądały grupy zróżnicowane (połączenie roślin wyższych i niższych, akcentowanie egzemplarzami o wyrazistym pokroju (jak stożkowate czy kuliste). Dobrze jest też płaskie połacie okrywać roślinami płożącymi.Sprawa ostatnia: trudno coś radzić w sprawie upodobań estetycznych, ale może podzielicie się Państwo okresem kwitnienia, np. wiosna będzie kolorowa z floksami szydlastymi – warto zestawić kilka odmian (można kompozycję uzupełnić też cebulowymi, które zaczynają kwitnąć już pod koniec marca), a potem stopniowo dołączą się biało kwitnące (iberys i białe odmiany floksa szydlastego), a następnie róże o białych kwiatach i poduchy rogownicy kutnerowatej. Jesień znowu będzie kolorowa, bo przebarwią się liście irg, berberysów i tawuł.

>>Przeczytaj też: Zakładanie skalniaka

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.