Mszyce na czereśni i mrówki pod drzewem [Porada eksperta]
Mama problem coroczny z mszycami na czereśni, pryskam i pryskam, a one dalej są. Liście pozwijane, potem usychają. Pryskam Decisem, Karate i nic. I druga rzecz to mrówki pod drzewem. Proszę o radę. Dziękuję i pozdrawiam.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Na czereśni i wiśni dokuczliwą mszycą jest mszyca wiśniowa (Myzus cerasi). Upodobała sobie młode drzewka i jest bardzo szkodliwa w szkółkach i młodych sadach. W wyniku jej żerowania brzegi zaatakowanych liści zginają się ku dołowi i marszczą się, po czym sczerniałe przedwcześnie opadają. Powstają „gniazda” zwiniętych liści, w których ukryte są kolonie mszyc. Mszyca atakuje także młode pędy i szypułki kwiatowe. Jest przenosicielem (wektorem) wirusów, w tym prawdopodobnie wirusa więdnięcia i zamierania czereśni, a także wirusy mozaiki i pasiastości. Do połowy lata mszyce wysysają soki z liści i młodych pędów oraz produkują znaczne ilości spadzi, którą zbierają mrówki, dlatego zawsze na drzewkach zaatakowanych przez mszyce jest dużo mrówek. Zimują jaja mszycy wiśniowej złożone przy pąkach, w bliznach po opadłych liściach, na 1- i 2-letnich gałęziach czereśni i wiśni. Larwy legną się w okresie pękania pąków i żerują już na pąkach. Ich rozwój trwa 3 tygodnie. W maju pojawiają się dorosłe mszyce (założycielki), które rodzą do 138 larw na czereśni, a około 100 na wiśni. Pod koniec czerwca, w II pokoleniu mszycy pojawiają się osobniki uskrzydlone, które przelatują na żywicieli letnich przytulię i przetacznik. Migracja ta nie jest całkowita, część mszyc pozostaje na czereśni, a ponadto wędrówka jest rozciągnięta w czasie i trwa całe lato. Na żywicielach letnich mszyce rodzą mniej larw, zwykle około 26. Na wiśniach może rozwinąć się do 13 pokoleń szkodnika, a na czereśni do 7 pokoleń. Od września mszyce powracają na czereśnie oraz wiśnie, na których powstaje pokolenie dwupłciowe i po zapłodnieniu samice składają po kilka jaj i giną. Zwalczanie mszycy wiśniowej Do zwalczania mszyc na czereśni polecane są następujące preparaty: Pirimor 500 WG, Bulldock 025 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Sherpa 100 EC, Mospilan 20 SP + Slippa. Zabieg należy przeprowadzić po stwierdzeniu mszyc na drzewkach, a w szczególności po zauważeniu „gniazd” zwiniętych liści. Powtórzyć można po zbiorze owoców. Temperatury podczas zabiegów powinny być niższe niż 20 st.C, jeśli stosowane są pyretroidy. Jeśli Zabieg z Karate Zeon 050 CS był nieskuteczny, należy spróbować Mospilan 20 SP + Slippa, albo Pirimor 500 WG (ma działanie układowe), które należą do innych grup chemicznych. Zwalczanie mrówek Tylko 10-15% robotnic mrówek zbiera pożytek i przebywa poza gniazdem, dlatego opryskiwanie mrówek insektycydem jest zabiegiem nie skutecznym. Należy zastosować preparat w formie zatrutej przynęty, którą mrówki pobiorą i zaniosą do gniazda, gdzie nakarmią larwy i królową. Tylko wyniszczenie larw i zatrucie królowej gwarantuje pełny sukces w zwalczaniu tzw. mrówek „ogrodowych”. Polecam więc proszek na mrówki, którym cienką warstwą posypuje się ścieżki mrówek przeznaczając np. 10 g na 1 m2. Można też proszek rozpuścić (np. 100 g w 2,5 l wody) i roztworem polać miejsca, gdzie mrówki są aktywne lub są ich skupiska.
Inne porady tego eksperta