Morela mołdawska [Porada eksperta]

2013-01-10 12:53

Witam. Poszukuję informacji na temat moreli mołdawskiej. Czy jest polecana do uprawy na Opolszczyźnie. Proszę też o informacje o śliwach japońskich. Pozdrawiam.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Niestety, choć z wykształcenia jestem sadownikiem, nie słyszałam o moreli mołdawskiej. Sprawdziłam swoje wszystkie źródła i nigdzie nie ma nic na temat takiej rośliny. Podejrzewam, że chodzi o morelę mandżurską (Prunus mandshurica = Armeniaca mandshurica) oraz odmiany pochodzące z jej krzyżówek (tzw. odmiany mandżursko-syberyjskie), które są cenne, ze względu na wysoką mrozoodporność drzew oraz słodkie i aromatyczne owoce. Jednak mają i wady: wczesne kwitnienie, które zwiększa możliwość zmrożenia pąków i kwiatów w czasie wiosennych przymrozków, oraz silne drobnienie owoców. Morele bez problemu powinny poradzić sobie na Opolszczyźnie, gdyż jest to jeden z cieplejszych rejonów kraju. Jeśli tylko nie wystąpią, tuż przed lub w trakcie kwitnienia, wiosenne przymrozki - główny powód braku owocowania, nie powinno być większych przeszkód w ich uprawie. Śliwy japońskie są związane z ciepłym klimatem. Drzewa mają stosunkowo krótki okres spoczynku zimowego i wiosną wcześnie zaczynają kwitnąć. To roślina wyjątkowo ciepłolubna, jej owoce do osiągnięcia dojrzałości zbiorczej wymagają dużej sumy ciepła, która w Polsce jest przeważnie za mała. Mimo to nie odradzam zainteresowania tym gatunkiem, przynajmniej na skalę amatorską. Trzeba jednak dobrze dobrać odmiany, które będą miały szansę wydać owoce w naszym klimacie. Kiedyś nazwa śliwa japońska była przypisywana wyłącznie gatunkowi Prunus saliciana, teraz używa się jej w szerszym pojęciu i dotyczy również mieszańców tego gatunku z innymi śliwami. Jest kilka odmian, które zostały sprawdzone pod kątem przydatności do uprawy w Polsce. Są to m.in.: ‘Orshi-Wase’, ‘Kometa’, ‘Najdiena’, ‘Shiro’, ‘Santa Rosa’, ‘Vanier’, ‘Żółta Afaska’, ’Skoropłodnaja’, ‘Śliwa japońska z Chin’(syn. ’Chinka’). Nadają się one do uprawy na Opolszczyźnie, jednak nawet przy jej cieplejszym klimacie nie należy spodziewać się regularnego, obfitego i corocznego owocowania, głównie ze względu na wczesne kwitnienie, niszczone przez wiosenne przymrozki.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.