Miniaturka róży [Porada eksperta]
Mam miniaturkę róży i chciałabym się dowiedzieć jak ja pielęgnować: ile podlewać, jak nawozić, jakie środowisko itp. Ogólnie wszystko o tym, co jej potrzeba, aby rosła. Pozdrawiam i dziękuję.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Z racji powszechnej sprzedaży róż miniaturowych w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach, trafiły one do mieszkań, co tak naprawdę służy im średnio. Najlepiej jeśli możemy taką różę przesadzić do ogrodu, w zaciszne i nasłonecznione miejsce. Róże miniaturowe wymagają takich samych warunków, jak róże uprawiane w ogrodzie. Zdarza się jednak, że są bardziej wrażliwe na mróz, więc konieczne jest ich dokładne zabezpieczenie na zimę (polecam obsypać roślinę ziemią, tworząc kopczyk o wys. około 20 cm). Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę w domu, należy zapewnić jasne, słoneczne stanowisko, ale bez "palącego" słońca. Podlewać umiarkowanie, a od marca do sierpnia zasilać nawozem do roślin kwitnących (1/4 zalecanej na opakowaniu dawki). Należy też obcinać przekwitające i zwiędnięte kwiaty oraz usychające liście. Po opadnięciu liści (zwykle na przełomie jesieni i zimy) roślina przechodzi w stan spoczynku. Wtedy powinna znajdować się w miejscu chłodnym (temp. 6-8°C). Podlewanie ograniczamy do minimum, tylko tyle, aby bryła korzeniowa całkiem nie zaschła. W lutym przenosimy ją do pomieszczenia o temp. do 15°C, przycinamy jej pędy o połowę, a słabe usuwamy. Po wznowieniu wzrostu stopniowo przyzwyczajamy ją do temperatury pokojowej. Co dwa lata wiosną powinno się ją też przesadzić do nowej doniczki (o średnicy 2 cm większej), stosując podłoże do roślin doniczkowych lub specjalistyczne do róż.
Inne porady tego eksperta