Milin amerykański - jak ograniczyć ekspansywność pnącza?

2024-07-21 6:28

Jak się niedawno doczytałam milin amerykański jest pnączem pięknym, ale ekspansywnym. Może jest jakiś cudowny sposób, żeby go poskromić i to najlepiej jeszcze przed posadzeniem? Zamierzałam kupić kilka roślin, a nie chciałabym zatruwać życia sobie i sąsiadom.

Milin amerykański
Autor: GettyImages Milin amerykański
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Z reguły nie ma problemu z ekspansywnością milina amerykańskiego - to nie podagrycznik. Wystarczy milin regularnie ciąć w okresie wiosennym. Jeśli terenu jest mało, a chce się uprawiać kilka okazów można jeszcze spróbować innego rozwiązania - milin po prostu uprawia się w dużych pojemnikach - wtedy wolniej rośnie. Aby ograniczyć problem z przemarzaniem donice można wkopać w ziemię, powiększając jednocześnie otwory w dnie.

Przeczytaj też: Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie

Inne porady tego eksperta

Milin - kiedy kwitnie

Milin amerykański kwitnie od lipca do września, ale rozpoczyna kwitnienie dopiero w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Kwiaty o kształcie rurkowatej trąbki, rozchylającej się na końcu, mają 6-10 cm długości i 3-5 cm średnicy. W zależności od odmiany mogą mieć barwę jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną bądź żółtą. Są zebrane po 4-12 w baldachogroniaste kwiatostany osadzone na końcach tegorocznych przyrostów. Bardzo długo utrzymują się na roślinie.

Przeczytaj też: Rośliny wieloletnie do ogrodu – długo kwitnące i zimujące w gruncie. Jak pielęgnować byliny wieloletnie?

Jakie stanowisko lubi milin amerykański?

Milin amerykański do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje dużo ciepła i światła.

  • Stanowisko dla milinu. Najlepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od silnego wiatru. Znakomita będzie wystawa południowa lub południowo-wschodnia i południowo-zachodnia, lepiej natomiast unikać sadzenia milinu na wystawie północnej.
  • Podłoże dla milinu. Milin nie ma wysokich wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie i kwitnie na glebach przepuszczalnych (dobrze zdrenowanych), żyznych, z dużą zawartością próchnicy, o pH 5,5 - 7,5.

Gdzie posadzić milin amerykański?

Milin jest pnączem, dlatego sadzić go należy przy pergolach, altanach, płotach czy ścianach, do których będzie mógł się przyczepić. Roślina znakomicie nadaje się jako okrycie ścian domów czy murów.

Decydując się na posadzenie milinu w ogrodzie, należy mieć na uwadze, że jest to roślina ekspansywna, dająca liczne odrosty (wiosną młode rośliny mogą pojawiać się nawet w pewnym oddaleniu od rośliny matecznej). 

opracowanie: Redakcja serwisu

Listen on Spreaker.