Rozsadzone pędy migdałka nie kwitną [Porada eksperta]

2014-04-22 14:13

Kilka lat temu dostałam migdałka, była to część starego krzewu. W pierwszym roku zakwitł na czubku długiego pędu, po przycięciu rozkrzewił się, wypuścił też z ziemi pędy, więc go rozsadziłam. Od tej pory pędy ładnie rosną, ale żaden nie kwitnie, dlaczego? Mój migdałek miał różowe, piękne kwiatki, ale nie ma na spodniej stronie liści aksamitnego meszku - może to jakaś dzika odmiana? Dziękuję za odpowiedź.

Migdałek trójklapowy
Autor: GettyImages Migdałek trójklapowy
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Migdałek lubi żyzną, próchniczną glebę, niezbyt piaszczystą i nie gliniastą. Potrzebuje stanowiska słonecznego i zacisznego. Często zdarza się, że na zacienionej części korony nie zawiązuje kwiatów. Bywa też, że przemarza, wystawiony zimą na silne wiatry. Kolejnym czynnikiem warunkującym obfite kwitnienie jest regularne przycinanie pędów. Tniemy je w czerwcu (jeśli kwitnie), wskazówką jest przekwitnięcie, a jego liście są w pełni rozwinięte. Koniecznie trzeba też wycinać pędy wyrastające z podkładki (migdałek szczepiony jest na podkładce ze śliwy wiśniowej odm. kaukaskiej - ałyczy), inaczej pędy ałyczy zagłuszają odmianę ozdobną. Może właśnie rozsadziła Pani i pielęgnuje ałyczę, może też być, że migdałek rośnie w miejscu zbyt ocienionym. Rozpoznanie rośliny może ułatwić wygląd liści: migdałek ma zwykle blaszkę liściową rozszerzającą się bliżej wierzchołka, mniej lub bardziej wyraźnie trójklapową, spodem omszoną, a ałycza ma liście jajowate, zwężające się ku ostremu wierzchołkowi, owłosione wzdłuż nerwów.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają