Maź na winogronie: rosa miodowa wydzielana przez mączlika szklarniowego [Porada eksperta]

2013-02-11 11:14

Witam, mam od 3 miesięcy w domu duże winogrono na pniu. Bardzo marnieje, leje się po nim maź (po pniu również). Zaraził już wszystkie rośliny dookoła. Teraz na innej roślinie, stojącej w pobliżu, widać białawe niewielkie żyjątka i mnóstwo mazi. Co robić?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Jeśli "maź" była na winogronie, a potem pojawiła się na innych roślinach, to wnioskuję że na roślinach rozwija się i dobrze się czuje polifagiczny mączlik szklarniowy, którego larwy, nimfy i dorosłe odżywiając się sokami roślinnymi wydzielają rosę miodową. Rosa miodowa zawiera bardzo dużo cukru i 2 proc. związków azotowych, wśród których jest aż 70-90 proc. aminokwasów roślinnych, dlatego z roślin w ogrodzie jest zbierana przez pszczoły (miód spadziowy) i mrówki. Dorosły mączlik szklarniowy ma długość 1,1-1,3 mm, jest śnieżnobiały. Jaja składa na dolnej stronie liści roślin należących do ponad 180 gatunków. Samica w czasie składania jaj obraca się układając je w okółka (do 40 jaj w jednym). Samica składa 150-500 jaj. Rozwój pokolenia trwa w temperaturze 21 st. C tylko 3 tygodnie. Larwy, nimfy i osobniki dorosłe wysysają soki z tkanki przewodzącej liści ogładzając rośliny. Wydalają przy tym dużo rosy miodowej, którą odrzucają na pewną odległość. Rosa ta pokrywa liście, a na niej rozwijają się czasem grzyby sadzaki utrudniające asymilację. Rosa miodowa wyprodukowana przez jedną samicę i jej potomstwo może dokładnie pokryć 20 liści rośliny. Żerowanie mączlika prowadzi do obniżenia intensywności asymilacji dwutlenku węgla i zmniejszenia intensywności oddychania. Rośliny wtedy "duszą się". Polecane są następujące środki ochrony roślin: Applaud 25 WP, gdy występują larwy i Admiral 100 EC (0.025%), 2x co 7-10 dni.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.