Magnolia 'Susan' - sadzenie i pielegnacja [Porada eksperta]

2016-07-12 13:17

Na początku maja posadziłam w ogródku krzew magnolii 'Susan'. Jest to ogródek blisko ulicy. Około 10 dni temu listki magnolii zaczęły żółknąć - wyglądają jak odbarwione lub sparzone. Powiedziano mi, że to może być problem w glebie, która to jest za mało kwaśna. Czy mogę jeszcze uratować magnolię, np. przesadzić ją dodając kwaśnego torfu? Czy te "chore" liście mogę oberwać, czy też same opadną? Czy czymś opryskać liście? A może przesadzić krzew w zupełnie inne miejsce (za domem tez jest trochę ogrodu, słonecznie, w pobliżu rosną jabłonki)?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

W okresie wzrostu nie zalecam przesadzać magnolii. Jeśli już, to należy to zrobić jesienią lub wiosną. Proszę zbadać pH podłoża, w którym magnolia rośnie. Mierniki można kupić za kilkanaście złotych w sklepie ogrodniczym (są łatwe do obsługi – pracownik wytłumaczy jak działa wybrany „model”). Jeśli odczyn jest zbyt wysoki, podłoże można po prostu zakwasić. Magnolia najlepiej rośnie w lekko kwaśnym podłożu (a więc: 5,6-6,5). Można skorzystać z nawozów zakwaszających (np. mocznik, siarczan amonu) lub zastosować preparat do zakwaszania, np. Biotop. Jeśli rzeczywiście brązowienie wynika ze słabego pobierania składników pokarmowych, roślinę trzeba dokarmić także dolistnie. Nawóz rozpuszcza się w wodzie i stosuje podobnie jak tradycyjnie, z tym że do „dawkowania” używa się opryskiwacza. Dla mnie jednak przyczyną brązowienia może być jednak zwykłe wyschnięcie korzeni lub mocz zwierząt. Proszę rozważyć także te czynniki.

Inne porady tego eksperta