Dlaczego liście ciemierników usychają [Porada eksperta]
Mam na działce ciemierniki. Co roku na jesieni zawsze usychają im liście. Dlaczego?
Kwiaty i ogrody to jej hobby, które z upływem czasu stało się zawodem. Zajmuje się również fotografią, czego efektem jest m.in. wydanie bogato ilustrowanego katalogu „Tulipany”.
Zasychanie liści ciemiernika może być spowodowane przesuszeniem rośliny, co zdarza się najczęściej, gdy wybrane dla niej stanowisko jest nadmiernie słoneczne.
Jeśli warunki pod względem wilgotności podłoża są umiarkowanie niekorzystne, to ciemiernik odradza się wiosną, wytwarzając nowe liście. Niestety roślina nie będzie zbyt okazała. Jeśli przed zaschnięciem na liściach pojawiają się czarne plamy, to jest to objaw choroby grzybowej, która stopniowo prowadzi do zamierania rośliny.
Jeśli plam nie jest zbyt wiele, zarażone liście należy usuwać i niszczyć zanim zaschną. Jeśli warunki glebowe są dobre, a choroba nie zaatakowała rośliny, liście - przez to, że są zimozielone - narażone bywają na szereg niekorzystnych warunków pogodowych. Silny wiatr i duży mróz w okresie jesienno-zimowym często prowadzą do ich częściowego lub całkowitego zniszczenia, co nie ma większego wpływu na rozwój rośliny. Wiosną pojawiają się kwiaty i nowe, gęste liście, które całkowicie zastępują te zeszłoroczne.
Autor: GettyImages
Wszystkie części ciemierników zawierają trujący glikozyd – heleborynę
Inne porady tego eksperta