Lilia himalajska [Porada eksperta]

2013-01-10 13:13

Kupiłam nasiona lilii himalajskiej, ale instrukcja uprawy jest dość lakoniczna. Chciałabym wiedzieć, jak postępować by wzeszła i cieszyła w przyszłości oczy. Wiem, że trzeba dużo cierpliwości - którą mam - ale chciałabym wiedzieć na temat lilii jak najwięcej.

Lilia himalajska
Autor: GettyImages Lilia himalajska
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum, synonim Lilium giganteum) nie toleruje silnego nasłonecznienia, suchego podłoża ani suszy. Pęd kwiatowy lilii himalajskiej osiąga 1,5-4 m wysokości. Może rozwinąć się na nim nawet 20 intensywnie pachnących kwiatów. Miejsce uprawy powinno być chłodne, cieniste, osłonięte od wiatrów, z wilgotną i żyzną ziemią. Cebule otrzymane z nasion potrzebują co najmniej 7 lat, aby zakwitnąć. Po kwitnieniu cebula zamiera, a u jej nasady wyrastają nowe cebule przybyszowe, które wydadzą kolejne pędy kwiatowe i tym razem nastąpi to już po 4-5 latach. Roślinę warto 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym zasilić wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących – wiosną w okresie wzrostu pąków kwiatowych, kolejny raz gdy kwitnie i ewentualnie jeszcze raz po zakończeniu kwitnienia (dzięki temu cebule zgromadzą substancje odżywcze). Na zimę cebule należy dobrze okryć suchymi liśćmi lub stroiszem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają