Lilia doniczkowa - pielęgnacja [Porada eksperta]
Witam. Kupiłam lilię doniczkową. Już zakwitła. Jak mam teraz postępować po jej zakwitnięciu, aby nadal cieszyć się jej pięknymi kwiatami? Pozdrawiam
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Przez cały okres uprawy lilię regularnie podlewać, utrzymując stale lekko wilgotne podłoże. Jeśli do podłoża podczas sadzenia został dodany nawóz, wtedy nawożenie w pozostałej części sezonu nie jest już konieczne. Jednak jeśli nie wiemy, czy producent posadzone cebule nawoził, możemy nawóz zastosować sami. Jedynym bezpiecznym będzie nawóz organiczny na bazie biohumusu - będziemy pewni, że nie przenawozimy roślin. Długość kwitnienia każdego kwiatu możemy przedłużyć, postępując tak, jak robi się to z liliami ciętymi: po rozwinięciu każdego z kwiatów usuwamy pylniki lub całe pręciki. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, aby pyłek nie dostał się na słupek. Uwaga - dojrzałe pylniki silnie brudzą, a plamy z pyłku lilii są niezwykle trudne do usunięcia! Należy też usuwać przekwitnięte kwiaty zaraz po zwiędnięciu. Te dwie czynności spowodują, że nie dopuścimy do zapylenia, a to z kolei wydłuży trwałość poszczególnych kwiatów i przedłuży okres kwitnienia rośliny. Po przekwitnięciu należy poczekać, aż pędy zaczną stopniowo zasychać (ten okres jest istotny jeśli chcemy cebule posadzić ponownie, po okresie spoczynku, gdyż jest to moment silnego wzrostu cebuli i gromadzenia w niej substancji odżywczych na kolejny sezon). Gdy zaschną zupełnie, można je przesadzić do ogrodu lub przechować w chłodzie, w foliowych perforowanych torebkach wypełnionych torfem bądź zamrozić, co spowoduje, że szybciej będzie możne je ponownie wysadzić do doniczek. Okres chłodzenia cebul powinien trwać 6-8 tygodni dla mieszańców azjatyckich i longiflorum, 10-12 tygodni dla mieszańców orientalnych. Aby ograniczyć rozwój części nadziemnej, cebule dłużej przechowywane muszą być zamrożone. Cebule mieszańców orientalnych i longiflorum umieszcza się w temperaturze –1,5 st. C, a azjatyckie i LA (mieszańce międzygrupowe uzyskane z mieszańców longiflorum i azjatyckich) w –2 st. C. Na dwa dni przed planowanym terminem sadzenia usuwa się folię i rozmraża cebule, stopniowo podnosząc temperaturę. Dalszy opis postępowania z cebulami wysadzanymi do doniczek znajdzie Pani w poradzie Czy można posadzić lilie w domu . Życzę powodzenia!
Inne porady tego eksperta