Leszczyna nie kwitnie - dlaczego? [Porada eksperta]

2014-10-01 13:48

Dzień dobry. Dwudziestoparoletnia leszczyna rosnąca na działce nie ma owoców. Dlaczego? Wygląda ładnie. Nigdy nie był przycinana. Czy prawdą jest, że są egzemplarze męskie i żeńskie leszczyny? Czy trzeba posadzić druga leszczynę obok? Po czym poznać, który egzemplarz jest męski, a który żeński? Proszę o radę. Mirek

Kwiat żeński
Autor: Archiwum serwisu wikipedia.org
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Leszczyna jest rośliną jednopienną - co oznacza, że na jednym okazie występują zarówno kwiaty męskie (długie kotki), jak i żeńskie (wyglądają jak karminowe pędzelki). Roślina jest zapylana przez wiatr. W teorii więc nie powinno być problemów. W praktyce jednak kwiaty nie zakwitają dokładnie w tym samym terminie, a dodatkowo są wrażliwe na temperaturę. Dlatego leszczynę zapyla się także sztucznie. Rozwiązania: 1. Sztuczne zapylanie - trzeba zebrać gałązki z kotkami (styczeń-luty), oddzielić kwiaty męskie z pyłkiem. Pyłek można przechowywać w lodówce (2-4 st. C). Gdy zakwitną kwiaty żeńskie, pyłek umieszcza się w opryskiwaczu z wodą i ewentualnie środkiem zwiększającym przyczepność. Następnie leszczynę trzeba opryskać. Zabieg można powtórzyć po kilku dniach. Zdaje sobie jednak sprawę, że to pracochłonne rozwiązanie. 2. Dobre rezultaty daje posadzenie leszczyny-zapylacza. Nie wiem, jaką Pan ma odmianę, ale generalnie jako zapylacz dobrze sprawdzają się odmiany 'Cosford' i 'Barceloński'.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają