Czy lawendę trzeba przyciąć i przesadzić po zakupie? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Kupiłam 6 sztuk ładnych roślinek lawendy. Problem polega na tym, że nie wiem jak długo powinnam je hartować. Czy powinnam przyciąć (boczne gałązki chyba były przycinane i jest każda bardzo gęsta)? Niektóre listki brązowieją, jest ich tylko kilka - czy je poobrywać? Korzenie wychodzą ze spodu doniczki i za dużo miejsca nie mają. Proszę o radę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jeżeli lawenda w punkcie sprzedaży stała w pomieszczeniu, rzeczywiście warto rośliny zahartować przed wysadzeniem do ogrodu lub pojemnika stojącego na zewnątrz. Jest już dość ciepło, można więc w tym celu wystawiać rośliny na zewnątrz lub w otwartym oknie (nie w pełnym słońcu). Pierwszego dnia na godzinę, potem coraz dłużej. Jeżeli boczne pędy są gęsto rozgałęzione, nie trzeba ich przycinać, bo tniemy właśnie po to, żeby osiągnąć efekt zagęszczenia – lawenda kwitnie na pędach jednorocznych. To, że niektóre liście brązowieją może być spowodowane zmianą warunków w jakich rośliny rosną, albo błędami w pielęgnowaniu w punkcie sprzedaży, albo też zbyt ciasną doniczką. A najprawdopodobniej wszystkie przyczyny się skumulowały. Korzenie wychodzące przez otwory w doniczkach wskazują, że należy w najbliższym czasie lawendę przesadzić na miejsce stałe lub do większych pojemników (a potem trzeba pozwolić jej spokojnie się zaaklimatyzować w nowym miejscu). Lawenda potrzebuje stanowiska słonecznego i suchego oraz dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby, najlepiej z zawartością wapnia. Nie toleruje zbyt mokrego podłoża, a tym bardziej zalewania – szkodzi jej nadmiar wody. Podłoże powinno zawierać sporo piasku. Można też dodać do niego nieco marmurowego żwirku lub sadzić rośliny obok kamieni wapiennych. Jeżeli mają rosnąć w pojemnikach, na dno trzeba dać jako drenaż warstwę 5-10 cm keramzytu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.