Larwy na trawniku: opuchlaki czy pędraki [Porada eksperta]
Trawnik w miejscach nasłonecznionych jest zaatakowany przez larwy. I tu pytanie: po czym można odróżnić opuchlaki od pędraków? A może mam oba, wiosną są widywane oba chrząszcze. Rododendrony też są "poobgryzane". Odpowiedź ważna, bo nie wiem jakie nicienie wybrać do zwalczania tych larw. Dziękuję za odpowiedź
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Larwy chrabąszczy nazywane są pędrakami. Są one biało-żółtawe, grube, z silnymi nogami, pałąkowato wygięte w kształt litery "U". Ich mocna i brunatna głowa jest wyposażona w silny aparat gębowy. Dorosłe pędraki są duże i mają około 60 mm długości. Ze złożonych jaj wylęgają się po około 4-6 tygodniach larwy chrabąszczy, zwykle w okresie lipiec–początek sierpnia i żyją gromadnie odżywiając się w pierwszym roku rozkładającymi się częściami roślin, próchnicą i delikatnymi korzonkami roślin, najczęściej traw. Po przezimowaniu w następnym roku porzucają gromadny styl życia i rozchodzą się w glebie. W czerwcu lub lipcu linieją i rosną. Zjadają wtedy korzenie różnych roślin (nawet korzenie dużych drzew). Drugie linienie przebiega w trzecim roku kalendarzowym (też w czerwcu lub lipcu), po którym pędraki stają się jeszcze bardziej żarłoczne. Po trzecim linieniu (w czwartym roku kalendarzowym) pędraki przestają żerować. Czwarty rok jest rokiem przepoczwarczenia; pędraki żerują wtedy krótko, następnie schodzą do głębszych warstw gleby, sporządzają tam "kolebkę glebową" na głębokości 30-60 cm i tam przepoczwarczają się (sierpień lub wrzesień). Opuchlak truskawkowiec i opuchlak chropawiec rozmnażają się partenogenetycznie, bez udziału samców. W maju i czerwcu samice składają jaja do gleby, rzadziej na liściach. Wylęgłe z nich larwy żerują na korzeniach roślin. Cieńsze korzonki zjadają całkowicie, natomiast na grubszych korzeniach objadają warstwę korową. Wyrośnięte larwy są grube, miękkie, pałąkowato zgięte, beznogie, brunatnobiałe z brązową głową. Długość ich ciała sięga 7 mm, a więc są znacznie mniejsze niż chrabąszczy. W końcu czerwca i w lipcu pojawiają się poczwarki, a w sierpniu lęgną się chrząszcze. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie. Opuchlak jest szkodnikiem wielu gatunków roślin. Żeruje na różnych gatunkach drzew i krzewów oraz roślin zielnych. Występuje też na warzywach i wielu roślinach ozdobnych. On mógł zniszczyć rododendrony. Dorosłe osobniki żerują w nocy, a w ciągu dnia kryją się w ściółce, w kępach trawy, pod opadłymi liśćmi i w innych podobnych kryjówkach.
Inne porady tego eksperta