Kształtowanie pokroju orzecha [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Czy można jakoś ukształtować orzecha, tak aby jego konary zaczynały się na przykład 2 metry nad ziemią i aby można było bez problemu pod nim przejść? Czy może to zależy od drzewa jak się rozrasta. Niepokoi mnie, że drzewo nie jest idealnie proste, tylko lekko krzywe - czy to sprawi, że jak będzie stare to będzie krzywe? Czy można tę wadę wyeliminować całkowicie na przykład przymocowując do palika?

Orzech włoski
Autor: GettyImages Orzech włoski
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Drzewo, tak jak każdy organizm żywy, rośnie i zmienia się w ciągu całego swojego życia. Pierwotnie każda roślina rośnie i rozkrzewia się tak, jak ma to "zaprogramowane" w genach i tak, jak pozwalają jej na to warunki zewnętrzne (dostęp światła, obecność innych roślin itp.), ale my też możemy ingerować (o ile nie za bardzo) w jej wzrost i rozwój. Orzech włoski jest drzewem o dość intensywnym wzroście i z reguły nawet już po kilku latach jego najniższe konary powinny być na wysokości 1,20-2,00 m. Jest to jednak cecha indywidualna danego drzewa. Jeśli "przeszkadzają" nam dolne gałęzie, zawsze można je obciąć. Orzech wprawdzie nie lubi cięcia i znosi je niezbyt dobrze (dodatkowo osłabia go silny wyciek soków z ran, bezpośrednio po cieciu), dlatego należy pamiętać, aby zabieg ten wykonać w ostateczności, i w odpowiednim terminie, kiedy najmniej zaszkodzi to roślinie. Najlepiej wykonać go na przedwiośniu (luty/marzec), gdy temperatura jest już nieco powyżej zera stopni Celsjusza, ale "soki" w roślinie jeszcze nie zdążą ruszyć. Co do skrzywienia pnia: palik powinien nieco pomóc, ale nie zmieni on drastycznie powstałej już krzywizny. Wszystko zależy od wieku drzewa. Im młodsze, tym łatwiej je "wyprostować" i po podparciu i odpowiednim wypionowaniu pnia, w trakcie wzrostu skrzywienie powinno z wiekiem zanikać, wraz ze wzrostem obwodu pnia. W przypadku starszego drzewa będzie to znacznie trudniejsze.

Inne porady tego eksperta