Kłopoty z trawnikiem [Porada eksperta]
Źdźbła traw na moim trawniku (zakładanym wiosna z siewu) pokryły się ostatnio u nasady białymi plamkami, które roztarte brzydko pachną. Czy to jakiś grzyb? Co może pomóc? Pozdrawiam
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Z otrzymanych informacji może wynikać, że jest to choroba powodowana przez grzyby. Jeśli białe plamy grzybni tworzą na powierzchni trawnika w miarę regularne kręgi lub zauważyć można pierścienie, łuki lub pasma w kolorze ciemnej zieleni, gdzie trawa rośnie lepiej, pomiędzy którymi trawa zamiera, a biała grzybnia, o pleśniowym zapachu obecna jest poniżej powierzchni zamarłych traw, mamy do czynienia z tzw. czarcimi kręgami typu I. Z czasem na trawniku w obrębie kręgów mogą pojawić się drobne, pomarańczowawe grzyby kapeluszowe, najczęściej twardzioszek przydrożny – Marasimus oread es. Grzyb ten początkowo nie atakuje traw, ale rozrastająca się grzybnia powoduje zablokowanie dostępu do wody dla korzeni traw, co powoduje ich miejscowe zamieranie. Dodatkowo grzybnia wytwarza toksyczne dla korzeni trawy związki cyjanowodorowe. Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest usunięcie zaatakowanych fragmentów darni z kilkucentymetrowym zapasem zdrowej trawy i z glebą do głębokości 20-30cm. Powstałe dołki należy uzupełnić świeżym podłożem ogrodniczym i dosiać trawę. Aby zapobiec kolejnym infekcjom należy starannie wykonywać wszelkie czynności pielęgnacyjne trawnika. Regularnie go napowietrzać przez aeracjęi wertykulację, kosić (najlepiej kosiarką z koszem, aby zapobiec gromadzeniu się zbyt dużej ilości nierozłożonej materii organicznej, którą tak lubią grzyby). Nie stosować zbyt wysokich dawek nawożenia azotowego i regularnie, głęboko podlewać darń.
Inne porady tego eksperta