Kiedy sadzić agrest? Obok czego go sadzić? Czego nie lubi agrest?

2023-08-24 15:17

Trochę zapomniany przez ostatnie lata agrest znów zaczyna być doceniany. I słusznie, bo jego owoce są bardzo smaczne, zdrowe, dodatkowo roślina nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dobrze znosi niskie temperatury, dlatego może być uprawiana bez obaw, że zaszkodzi jej mróz. Kiedy najlepiej sadzić agrest? Jakie wymagania ma krzew, by prawidłowo się rozwijał? Warto przestrzegać kilku zasad.

Spis treści

  1. Jak wybrać sadzonki agrestu?
  2. Kiedy sadzić agrest?
  3. Jakie warunki lubi agrest?
  4. Jak sadzić agrest?
  5. Jakie towarzystwo lubi agrest?
  6. Czego nie lubi agrest?

Porzeczka agrest to prawidłowa nazwa krzewu, na który potocznie mówimy agrest. To roślina wieloletnia, której okres wegetacji trwa kilkanaście lat. Krzak osiąga wysokość 1,5 metra i zwykle jest kolczasty, choć są już odmiany pozbawione bezkolcowe. Agrest może rosnąc w formie krzewu albo jako szczepiony na pniu. Najczęściej spotykane są owoce koloru zielonego, choć także popularne są odmiany różowo-czerwone czy żółte.

Jak wybrać sadzonki agrestu?

Decydując się na uprawę agrestu powinniśmy już na etapie zakupu sadzonki zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim wybieramy roślinę roczną lub dwuletnią z rozwiniętym już układem korzennym. Zwracamy także uwagę, by sadzonka miała dwa, maksymalnie trzy pędy. Agrest podatny jest niestety na choroby, przede wszystkim na amerykański mączniak agrestu. Natomiast są już odmiany odporne na tę chorobę, dlatego pytajmy o takie sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Kiedy sadzić agrest?

Najlepszym okresem do sadzenia agrestu do gruntu jest jesień, a optymalny okres to druga połowa października. Sadząc krzew w październiku sprawimy, że zdąży się już ukorzenić i na wiosnę zacznie w pełni sił okres wegetacyjny. Agrest można także sadzić na wiosnę, choć jest to mniej rekomendowany przez ogrodników termin. Robimy to tuż po rozmarznięciu ziemi, w marcu lub kwietniu. Sadzimy w pochmurny, chłodny dzień i mocno podlewamy.

Jakie warunki lubi agrest?

Dla agrestu wybieramy miejsce słoneczne, w którym utrzymuje się ciepło. To powinno być także stanowisko osłonięte od mroźnego wiatru, bo choć agrest jest mrozoodporny, to akurat kwiaty źle znoszą wychłodzenie. Ziemia powinna być żyzna, o podłożu próchniczym, choć zwykle wystarczająca jest także zwykła ziemia ogrodnicza. Agrest nie jest bardzo „żarłoczny” jeśli chodzi o zawartość składników mineralnych w podłożu. Natomiast roślina lubi lekko kwaśną glebę o odczynie pH od 6 do 6,7 pH. Zanim jednak zasadzimy agrest, dobrze jest przekopać ziemię, by była lekko spulchniona. Dodatkowo można ją przemieszać z kompostem i obornikiem.

Jak sadzić agrest?

Dołek, w którym planujemy zasadzić sadzonkę, powinien być większy, niż objętość korzeni. Wykopujemy dziurę na tyle głęboką, by sadzonka znajdowała się ok. 5-7 cm poniżej powierzchni ziemi. W ten sposób ułatwimy roślinie rozwinąć system korzenny. Na dnie dołka umieszczamy przygotowaną żyzną glebę, natomiast przysypujemy już ziemią wykopaną z dołka. Po zasadzeniu przyklepujemy miejsce wokół krzaczka i obficie podlewamy.

Jakie towarzystwo lubi agrest?

Agrest zapylany jest przez owady, choć są także odmiany samopylne. Dla osiągnięcia lepszych efektów zapylania i obfitych zbiorów owoców dobrze jest posadzić obok jeden, a nawet kilka innych krzewów. Mogą to być różne odmiany agrestu, które będą się wzajemnie krzyżować.

Co ciekawe, w sąsiedztwie agrestu można zasadzić także porzeczkę czerwoną lub czarną.Takie towarzystwo również wpłynie pozytywnie na owocowanie krzewu. Jeśli obok agrestu sadzimy drugi krzak, to staramy się zachować odstęp ok. 1,5 m do 2 m. Rośliny nie powinny rosnąć zbyt blisko siebie, by nie zabierały sobie światła i miejsca do rozwoju.

Jeśli chcemy ochronić roślinę przed chorobami, to możemy to zrobić sadząc również wokół agrestu inne rośliny. Dobrym towarzystwem będzie m.in. czosnek, szczypior, bób czy kwiat naparstnicy. Ta ostatnia to roślina, która będzie chronić agrest przed chorobą amerykańskiego mączniaka agrestu.

Czego nie lubi agrest?

Agrest ma płytki układ korzenny, dlatego wymaga regularnego podlewania, krzew nie powinien mieć sucho. Z drugiej strony roślina nie lubi, gdy ma zbyt wilgotną lub podmokłą ziemię. Dlatego trzeba pilnować, by odpowiednio podlewać krzak. Okolice krzewu należy odchwaszczać, by nie zabierały światła agrestowi.

Można też ściółkować ziemię wokół krzaka, wtedy łatwiej będzie zwalczać niechciane rośliny. Na rozwój agrestu wpływ ma także nieodpowiednie towarzystwo. Krzak źle znosi obecność jabłoni, czeremchy i róż w pobliżu. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie, to należy także unikać takich odzywek, które zawierają chlorki.

Nasi Partnerzy polecają