Kiedy przesadzamy tuje? Jesienią czy na wiosnę? Oto rady eksperta

2024-10-02 11:53

Kiedy najlepiej przesadzać tuje o wysokości 1,5 m? - pyta nasza Czytelniczka. Warto wiedzieć jak i kiedy wykonać tę tylko z pozoru prostą czynność. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta.

Spis treści

  1. Najlepsza pora na przesadzanie i sadzenie iglaków
  2. Jak przycinać korzenie tui?
  3. Po przesadzeniu tuje mogą rosnąć wolniej

Tuje, czyli żywotniki (łac. Thuja) to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w ogrodach przydomowych. Z reguły z tui tworzy się żywopłoty, ale często sadzi też jako solitery. Kiedy je przesadzać? Nasza Czytelniczka pyta: „Proszę o poradę, kiedy można przesadzić tuje (1,5 m)”? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta.

Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Najlepsza pora na przesadzanie i sadzenie iglaków

Najlepszą porą na przesadzanie i sadzenie iglaków jest wiosna i wczesna jesień. Z konieczności można przesadzić je latem, pod warunkiem, że zapewnimy roślinie staranne i częste podlewanie. Tuje dobrze znoszą przesadzanie. Roślinę pięcioletnią i starszą warto przygotować wcześniej do przesadzania przez przycięcie jej korzeni (najlepiej) na rok przed planowanym zabiegiem. Przycięcie korzeni spowoduje, że roślina wykształci młode, niezdrewniałe korzenie lepiej trzymające zwartą bryłę korzeniową podczas przesadzania. Pomogą one też lepiej przyjąć się roślinie na nowym miejscu.

Jak przycinać korzenie tui?

Przycinanie korzeni wykonujemy wykopując wokół drzewa rów o promieniu ok. 0,5 m (im większe drzewo, tym większy), na szerokość szpadla o głębokości 30-60 cm. Sekatorem lub piłką należy przyciąć wszystkie widoczne w rowie korzenie i wypełnić go torfem lub kompostem. Podczas suszy należy nawadniać zakopany rów. W następnym roku przed sadzeniem, jeśli ziemia jest przeschnięta, należy przez kilka dni obficie podlewać roślinę, aby bryła korzeniowa w czasie przesadzania zachowała zwartość. Przesadzanie wykonywać najlepiej w dwie osoby. Jeśli nie przycinaliśmy korzeni w poprzednim sezonie, należy wykonać rów w odległości 30-60 cm od pnia i przyciąć korzenie drzewa. Następnie wkładamy pod bryłę korzeniową grube płótno i ją obwiązujemy. Tak zabezpieczone drzewo możemy przenieść lub przewieźć taczką na nowe miejsce.

Po przesadzeniu tuje mogą rosnąć wolniej

Jak mówi nasz ekspert, przesadzone rośliny mogą rok lub dwa rosnąć wolniej niż poprzednio. Drzewo musi wyjść z szoku i odbudować korzenie w nowym miejscu, co zajmie mu kilkanaście miesięcy. Na nowym miejscu należy wykopać dół 40 cm większy niż bryła korzeniowa przesadzanej rośliny i 30 cm głębszy niż jej wysokość. Wykopaną ziemię należy wymieszać z kompostem, można dodać kwaśnego torfu (tuje są tolerancyjne co do pH), jeśli gleba w ogrodzie nie jest najlepsza, można dodać wolno działający kompost. Podczas sadzenia zachowujemy poprzednią głębokość zakopania bryły korzeniowej. Ziemię wokół rośliny należy dobrze podlać. Wokół rośliny dobrze zrobić niewysoki wałek ziemny i wypełnić jego dno korą. Pomoże to utrzymać wilgoć, gdy będziemy podlewać roślinę podczas upałów, utrudnia także kiełkowanie jednorocznych chwastów. Należy pamiętać żeby bezpośrednio przy pniu warstwa ściółki nie była grubsza niż 5 cm. 

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Inne porady tego eksperta

Listen to "Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają