Karczownik [Porada eksperta]

2013-01-10 13:26

Po moim ogrodzie buszuje karczownik. Wiem, że jest duży i mnoży się błyskawicznie, ma duży zasięg, powoduje spore zniszczenia. Jak go zwalczyć? Bo dotychczasowe metody nie działają - ani "polowanie", ani trutki na nornice i kreta. Rada o zakupie kota nie wchodzi w rachubę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zwalczanie karczowników: 1. Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których zapachu nie tolerują, czyli szachownice (kostkową i królewską), wilczomlecze, czosnki i cebulę. 2. Można spróbować wkładać do nor pocięte liście i pędy tych roślin, wlewać wywar z czosnku, wkładać spleśniałe skórki cytryny (należy skórki włożyć na kilka dni do woreczka foliowego, zamknąć i pozostawić na kilka dni). 3. Można wreszcie zastosować preparat Vigonez - proszek do zwalczania nornic i karczowników.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.