Kamienie na rabacie. Jak przygotować rabatę pod kamienie? Jak pielęgnować rabatę żwirową?

2024-07-16 12:21

Czy między krzewami, które chcę posadzić przy płocie, mogę wysypać drobne kamienie, aby nie rosły pomiędzy roślinami chwasty? Jeżeli tak, to jak mam to zrobić i jak dużo powinno być tych kamieni?

Rabata żwirowa
Autor: GettyImages Żwir na rabatę można kupić w sklepach ogrodniczych specjalizujących się w sprzedaży kamieni

Spis treści

  1. Jak ułożyć płachtę na rabacie?
  2. Jakie kamienie na rabaty?
  3. Rabata żwirowa - jak pielęgnować?
Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Witam. Wysypanie kamieni pod krzewami nie zawsze ograniczy wzrost chwastów. Proponuję powierzchnię pod krzewami obniżyć o 5-10 cm, czyli o tyle, ile będzie wynosiła warstwa grubego żwiru czy kamieni. Następnie proszę obniżoną rabatę wyłożyć tkaniną ściółkującą - jest to płachta w czarnym kolorze o strukturze porowatej, która przepuszcza wodę i zatrzymuje kiełkujące chwasty, zapobiegnie też mieszaniu kamieni z ziemią. Płachta ta jest do kupienia w sklepach ogrodniczych (proszę pytać o matę, płachtę do ściółkowania - matę szkółkarską).

Inne porady tego eksperta

Jak ułożyć płachtę na rabacie?

Wąskie paski maty należy przytwierdzić do podłoża kulkami z prętów wygiętych w literki "L". Są różne szkoły układania płachty: jedni sadzą krzewy i pod nią rozpinają płachtę, nacinając przejścia do nasady krzewu; inni robią otwory w płachcie i tam wkładają bryłę sadzonego krzewu. Na koniec rozsypujemy (układamy) kamienie. Ilość kamieni lub żwiru zależy od możliwości, ale optymalna to taka, która zamaskuje płachtę. Kamienie bez podłożonej maty nie zawsze spełniają swoją funkcję.

Jakie kamienie na rabaty?

Osoby, które nie lubią tracić czasu na pracę w ogrodzie, chętnie wykorzystują rabaty z kamieniem. Powierzchnia między roślinami obsypana żwirem, grysem lub korą kamienną jest bardzo trwała. Kamień stanowi dodatkowy element kompozycji, więc można tworzyć rabaty z kolorowych roślin z monochromatycznym tłem, np. z białego kruszywa, albo zielone rośliny posadzić na tle kolorowego kruszywa.

Rabata żwirowa - jak pielęgnować?

Żwirowe rabaty najlepiej zakładać jesienią lub wiosną, gdy ziemia jest dostatecznie wilgotna. Latem przed przystąpieniem do pracy należy glebę solidnie podlać. Wokół roślin wrażliwych na mróz (cyprysiki, klony japońskie, różaneczniki) trzeba ułożyć nieco grubszą warstwę żwiru (dodatkowo 2-3 cm).

Pielęgnacja żwirowych rabat ogranicza się do sporadycznego usuwania chwastów, przegrabienia i wyrównywania powierzchni oraz podlewania roślin. Rośliny trzeba również co roku nawieźć. Najlepiej zastosować nawóz płynny (na przykład Florovit) – rozcieńczyć go zgodnie z zaleceniami producenta i podlewać jego roztworem rośliny.

Opracowanie: redakcja serwisu

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają