Kamelia nie chce zakwitnąć [Porada eksperta]
Próbuję doprowadzić w domu do kwitnienia młodą kamelię, ale listki dostają brązowe punkciki na liściach.Stosuję nawóz dla roślin kwitnących (rozpuszczalny w wodzie). Czego jej brakuje?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Kamelie są bardzo kapryśne: nie lubią zmiany miejsca, więc gdy się je przestawia, należy ustawiać względem światła tak, jak stały uprzednio. Odchorowują też zmianę wilgotności powietrza, obfitości i częstotliwości podlewania, przesadzanie. Osłabiona roślina łatwiej ulega chorobom i szkodnikom. Brązowe punkciki na liściach kamelii mogą być skutkiem żerowania szkodników – zdarza się gdy roślina przebywa w zbyt wysokiej temperaturze (należy zastosować preparat dla odpowiedniej grupy szkodników). Jeśli natomiast punkciki rozszerzają się w plamki i plamy – to prawdopodobnie choroba grzybowa (można zastosować biopreparat np. Biosept 33 SL. lub preparat przeciw chorobom grzybowym). Aby kamelia zakwitła, należy stopniowo ograniczyć podlewanie już od przełomu lipca i sierpnia (wtedy właśnie zawiązują się pąki kwiatowe). Od października kamelia powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 10-12 st.C. Gdy pąki się otworzą temperatura nie powinna przekraczać 16 st.C, a gdy przekwitnie: 10 st.C. Kamelię warto wynieść do ogrodu lub na taras pod koniec maja (gdy minie zagrożenie przymrozkami). Miejsce powinno być półcieniste i zaciszne.
Inne porady tego eksperta