Spis treści
- Jodła kalifornijska: gdzie ją posadzić?
- Gdzie kupić jodłę kalifornijską? Jak ją i kiedy posadzić?
- Jodła kalifornijska: odmiany

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Jodła kalifornijska lub jednobarwna (łac. Abies concolor) została prawdopodobnie zaatakowana przez częstą u iglaków chorobę grzybową - zamieranie pędów. Na pojedynczych roślinach skuteczną metodą jest wycinanie porażonych pędów poniżej miejsca ich porażenia i ich palenie, aby usunąć źródło infekcji. Konieczne jest wykonanie oprysków, np. środkami Bravo 500 SC lub Folpan 80 WG 0,2%, Sarfun 500 SC lub Topsin M 70 WP 0,1%. W ciągu okresu wegetacji należy wykonać kilka zabiegów, stosując preparaty przemiennie.
Inne porady tego eksperta
Jodła kalifornijska: gdzie ją posadzić?
Najważniejsze w przypadku jodły jednobarwnej jest odpowiednie stanowisko – roślina bezwzględnie wymaga miejsc w pełni nasłonecznionych. W cieniu będzie rosła słabo, korona nie będzie ładnie zagęszczona, a igły optymalnie wybarwione.
Gdzie kupić jodłę kalifornijską? Jak ją i kiedy posadzić?
Najkorzystniej jest zakupić w sklepie ogrodniczym młode sadzonki, ukorzenione w doniczce i posadzić w ogrodzie. Jodła bywa dostępna też z tzw. gołym korzeniem (kopana z pola w szkółce), jednak trzeba pamiętać, że jodły w takiej formie dłużej (ciężej) się przyjmują i należy sadzić je w odpowiednim terminie (najlepiej na początku jesieni).
Podobnie, jak inne iglaki, po posadzeniu warto drzewo wyściółkować korą sosnową i zasilać (dopiero po przyjęciu się roślin) nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych.
Jodła kalifornijska: odmiany
Wyhodowano wiele ciekawych odmian ogrodowych i parkowych jodły kalifornijskiej, które nie osiągają tak dużych rozmiarów jak gatunek i dzięki temu nadają się do uprawy na mniejszych przestrzeniach, nawet w niedużych ogrodach.
- Jodła kalifornijska 'Glauca' - jest najbardziej znaną odmianą, ma stożkowaty pokrój i zbliżoną do gatunku wysokość, ale zdecydowanie ładniejszą barwę igieł, które są niebieskosrebrzyste.
- Jodła kalifornijska 'Argentea' - dekoracyjna odmiana o intensywnie niebieskawym zabarwieniu igieł.
- Jodła kalifornijska 'Compacta' - jest polecana na mniejsze przestrzenie, to odmiana karłowa o zwartym, szerokostożkowym, czasem nieregularnym pokroju. Rośnie wolno – po około 30 latach osiąga zaledwie 2-3 m wysokości. Jej igły są nieco krótsze niż u gatunku, także mają szaroniebieskawe zabarwienie.
- Jodła kalifornijska 'Hexe' - jest wolno rosnącą odmianą, o szerokostożkowym, nieco krzaczastym pokroju, osiąga około 1 m wysokości po 10 latach uprawy.
opracowanie: redakcja serwisu